Telefonia komórkowa w Polsce ma 21 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 19:40
18 czerwca 1992 roku uruchomiono Centertel, pierwszą w Polsce sieć telefonii komórkowej.
Audio
  • Od wyczynu Martina Coopera do nowoczesnych smartfonów - historia komórki (Czwarty wymiar/Czwórka)
Telefonia komórkowa w Polsce ma 21 lat
Foto: Glow Images/East News

Martin
Martin Cooper i Motorola DynaTac w 2007 r.
wikipedia.org/Rico Shen

Pierwszą rozmowę telefoniczną przez przenośny telefon komórkowy przeprowadził inżynier firmy Motorola, Martin Cooper, uważany za ojca współczesnego telefonu komórkowego.

– Było to 3 kwietnia 1973 roku. Cooper zadzwonił do Joela Engela z konkurencyjnej firmy, by się pochwalić, że telefon, do którego właśnie mówi, nie jest podłączony kablem do żadnego źródła prądu – opowiada Michał Szabłowski, dziennikarz nowych technologii z portalu Draft.pl. – Sprzęt, z którego dzwonił był marki Motorola, nazywał się DynaTAC 8000X i ważył nieco ponad kilogram. Jego bateria wystarczyła na około 20 minut rozmowy.

Przez ostatnie 40 lat komórki bardzo się więc zmieniły. Z urządzeń pozwalających wyłącznie wykonywać połączenia telefoniczne, stały się multimedialnymi, przenośnymi centrami rozrywki. Na wyświetlaczach możemy oglądać filmy, grać w gry, czy sprawdzać pocztę. Ostatnio można wykorzystać je nawet w celach… medycznych.

– Urządzenia medyczne mogą wykorzystywać łączność poprzez modemy telefonii komórkowej do zdalnego przesyłania danych – tłumaczy dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. – Jest to możliwe nawet poprzez proste aplikacje, które być może kiedyś staną się pełnoprawnymi narzędziami diagnostycznymi. Ludzie, którzy biegają wyczynowo, mogą zafundować sobie na przykład specjalny monitor rytmu pracy serca. Ten bezprzewodowo łączy się z komórką, i ostatecznie widzimy piękny wykres naszej pracy serca, który automatycznie możemy wrzucić na serwisy społecznościowe. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by odpowiednio stabilna aplikacja mogła działać na zwykłym telefonie komórkowym.

(kd)

Czytaj także

Auto na wodór? To jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:00
Samochód na wodór to przełomowe odkrycie polskich naukowców i inżynierów z Lublina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjański łazik Hyperion dał Polakom zwycięstwo w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 09:53
Grupa studentów z Politechniki Białostockiej wygrała w Stanach Zjednoczonych zawody University Rover Challenge. Ich łazik, jako jedyny, wykonał wszystkie zadania powierzone przez komisję sędziowską.
rozwiń zwiń