X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Telefonia komórkowa w Polsce ma 21 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 19:40
18 czerwca 1992 roku uruchomiono Centertel, pierwszą w Polsce sieć telefonii komórkowej.
Audio
  • Od wyczynu Martina Coopera do nowoczesnych smartfonów - historia komórki (Czwarty wymiar/Czwórka)
Telefonia komórkowa w Polsce ma 21 lat
Foto: Glow Images/East News

Martin
Martin Cooper i Motorola DynaTac w 2007 r.
wikipedia.org/Rico Shen

Pierwszą rozmowę telefoniczną przez przenośny telefon komórkowy przeprowadził inżynier firmy Motorola, Martin Cooper, uważany za ojca współczesnego telefonu komórkowego.

– Było to 3 kwietnia 1973 roku. Cooper zadzwonił do Joela Engela z konkurencyjnej firmy, by się pochwalić, że telefon, do którego właśnie mówi, nie jest podłączony kablem do żadnego źródła prądu – opowiada Michał Szabłowski, dziennikarz nowych technologii z portalu Draft.pl. – Sprzęt, z którego dzwonił był marki Motorola, nazywał się DynaTAC 8000X i ważył nieco ponad kilogram. Jego bateria wystarczyła na około 20 minut rozmowy.

Przez ostatnie 40 lat komórki bardzo się więc zmieniły. Z urządzeń pozwalających wyłącznie wykonywać połączenia telefoniczne, stały się multimedialnymi, przenośnymi centrami rozrywki. Na wyświetlaczach możemy oglądać filmy, grać w gry, czy sprawdzać pocztę. Ostatnio można wykorzystać je nawet w celach… medycznych.

– Urządzenia medyczne mogą wykorzystywać łączność poprzez modemy telefonii komórkowej do zdalnego przesyłania danych – tłumaczy dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. – Jest to możliwe nawet poprzez proste aplikacje, które być może kiedyś staną się pełnoprawnymi narzędziami diagnostycznymi. Ludzie, którzy biegają wyczynowo, mogą zafundować sobie na przykład specjalny monitor rytmu pracy serca. Ten bezprzewodowo łączy się z komórką, i ostatecznie widzimy piękny wykres naszej pracy serca, który automatycznie możemy wrzucić na serwisy społecznościowe. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by odpowiednio stabilna aplikacja mogła działać na zwykłym telefonie komórkowym.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auto na wodór? To jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:00
Samochód na wodór to przełomowe odkrycie polskich naukowców i inżynierów z Lublina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjański łazik Hyperion dał Polakom zwycięstwo w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 09:53
Grupa studentów z Politechniki Białostockiej wygrała w Stanach Zjednoczonych zawody University Rover Challenge. Ich łazik, jako jedyny, wykonał wszystkie zadania powierzone przez komisję sędziowską.
rozwiń zwiń