Auto na wodór? To jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:00
Samochód na wodór to przełomowe odkrycie polskich naukowców i inżynierów z Lublina.
Audio
  • Jak działa samochód na wodór? (Czwarty wymiar/Czwórka)
Auto na wodór? To jest możliwe
Foto: Glow Images/East News

Badania nad pojazdami zasilanymi wodorem prowadzone są od wielu lat. Teraz zespół z Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem prof. Mirosława Wendekera, z którym rozmawiała Ola Jasińska, pokazał efekt swoich prac – auto z instalacją wodorową, którą można zastosować w dowolnym silniku o zapłonie iskrowym.

Na czym polega przeróbka samochodu z benzynowego na wodorowy? Czy tego typu rozwiązanie mogłoby wejść do masowej produkcji? Ile wynosiłby koszt takiej instalacji? I jaka byłaby cena za litr "wodoru" ?

O tym m.in rozmawialiśmy w audycji "Czwarty Wymiar". By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania audycji.

Czytaj także

Wylewanie złych emocji w sieci jest jak gaszenie pożaru benzyną

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 17:45
Naukowcy już dawno udowodnili, że internet uwydatnia agresję bardziej niż cokolwiek innego. Teraz postanowili sprawdzić czy gniewne posty rozładowują czy raczej potęgują złość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twój wynalazek zmieni świat? Oto, co możesz z nim zrobić

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 09:40
W 2014 liczba wynalazków zgłaszanych do polskiego Urzędu Patentowego przez naszych rodaków wzrosła o niemal 14 proc. Łącznie było ich ponad 21 tys. Tylko co zrobić, gdy już wymyślimy rzecz, która zmieni oblicze świata? Warto ją opatentować, by nikt nie podkradł nam pomysłu, albo nie wymyślił czegoś podobnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelcz - wielki powrót wielkiej marki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:20
Nasza armia szykuje się do wymiany parku samochodowego i zdecydowała się postawić na polskiego producenta. W ten sposób na ulice, ale najpierw do koszar powróci marka Jelcz.
rozwiń zwiń