Polskie Radio
Section05
telefony komórkowe

Wpływ smartfonów na wyniki uczniów. Badanie zaskoczyło

Korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w szkołach może mieć pozytywny wpływ na wyniki edukacji. Według nowego raportu OECD, uczniowie, którzy w czasie spędzanym w szkole używają elektroniki do nauki nawet do pięciu godzin dziennie, osiągnęli znacząco wyższe wyniki edukacyjne w teście PISA z matematyki w porównaniu z uczniami, którzy w ogóle nie używają urządzeń elektronicznych w szkole.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste szkoła ŚWIAT

PR24 Kampania "Blisko telefonu. Daleko od dziecka". Ekspert: umówmy się na czas bez ekranów

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię "Blisko telefonu. Daleko od dziecka". Przekonuje, że korzystanie z telefonu przy dziecku źle wpływa na jego rozwój i poczucie wartości. Jednocześnie zachęca dorosłych, by ograniczali ekrany, gdy są razem z dziećmi. - Wszystkie dzieci rodzą się w ekranowym świecie, a dorośli nadają ekranom wysoką rangę. Jeśli tylko dzieci otrzymają do rąk ekran, to będą nas naśladować  - mówił w Polskim Radiu 24 koordynator programu "Dziecko w Sieci" Łukasz Wojtasik.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice społeczeństwo POLSKA kampania społeczna

PROSTO Z BRUKSELI Europarlament. Odkryto oprogramowanie szpiegujące

Oprogramowanie szpiegowskie zostało znalezione na telefonach członków podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego. Poinformował o tym portal Politico, powołując się na wewnętrzną korespondencję. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament oprogramowanie szpiegujące cyberbezpieczeństwo szpiegostwo cyberzagrożenia Beata Płomecka

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci książki Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Rosyjscy hakerzy zaatakowali ukraińską sieć komórkową Kyivstar. "To ostrzeżenie dla Zachodu"

Za atakiem hakerskim na największego, ukraińskiego operatora sieci komórkowej Kyivstar stoi grupa Sandworm z rosyjskiego wywiadu wojskowego. Ten atak to ostrzeżenie dla Zachodu - twierdzi w wywiadzie udzielonym agencji Reutera naczelnik departamentu bezpieczeństwa cybernetycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Illa Witiuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna hybrydowa hakerzy cyberprzestępczość

Strach przed działaniem sieci 5G. "Edukacja ma kluczowe znaczenie"

Nowe technologie wzbudzają czasem obawy i budzą kontrowersje. Strach przed działaniem sieci 5G nie jest zjawiskiem odosobnionym. Dodatkowo poczucie zmieszania wprowadzają pojawiające się w sieci fejki. - Ważna jest edukacja, która powinna się zacząć od jak najmłodszego wieku - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Kiedy wdrożymy lekcje fizyki, które będą pokazywały na przykładach, w jaki sposób ta łączność bezprzewodowa się odbywa, to będziemy mogli odczarować te wszystkie strachy, które wiążą się z technologiami i powodują podpalenia czy niszczenie infrastruktury.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Mateusz Kulik sieć 5G łączność bezprzewodowa

Zbliża się Cyber Monday. Zanim pobierzesz aplikację dającą zniżki, sprawdź jej działanie m.in. "w tle"

Ponad 80 procent Polaków deklaruje, że dba o bezpieczeństwo swoich telefonów komórkowych, ograniczając dostęp aplikacjom do książki telefonicznej, aparatu czy innych danych. Jednocześnie ponad połowa użytkowników smartfonów przyznaje, że zainstalowała aplikacje tylko dlatego, żeby uzyskać różnego rodzaju zniżki czy promocje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo smartfony smartfon telefon cyber monday społeczeństwo promocja