Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tero Vesalainen

kino covid stock 1200.jpg
Lubisz się bać? Splat!FilmFest jest dla Ciebie

Widzów tej odsłony Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków czeka wiele niespodzianek. Metalowy Szczur zdaniem organizatorów przynosi dużo nadziei. 


Posłuchaj
14:06 czwórka stacja kultura 17.11.2020.mp3 Na festiwal zaprasza Jagoda Murczyńska, selekcjonerka festiwalu (Stacja Kultura/Czwórka)

 film dziecko kamera shutterstock 1200x660.jpg
Premier nie będzie. Co nam zostaje ze świata kina?

- My bierzemy ten symbol za dobrą monetę. Szczur jest takim zwierzęciem, które potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, wybrnąć z każdych opresji, a przy tym jest zwierzęciem bardzo towarzyskim - mówi Jagoda Murczyńska selekcjonerka festiwalu. - Szczurki chętnie łączą się w grupy i tworzą społeczności. My też chcemy szukać pozytywów i okazji do spotkań, budowania więzi, mostów poprzez kino. Szukamy dialogu, spotkania między ludźmi, między kulturami, filmowcami a widownią - dodaje. 

Zobacz także:

Przekąski, gazeta i origami 

Kluczowa dla organizatorów jest atmosfera, dlatego też wymyślili szereg atrakcji, które we własnych domach pozwolą nam poczuć festiwalową atmosferę. - Staraliśmy się wymyślić takie rzeczy, które pozwolą naszym widzom się przenieść w festiwalowy świat - podkreśla selekcjonerka. - Będą oczywiście filmy i spotkania z twórcami na naszej platformie. Działa też nasza facebookowa grupa, gdzie można wymieniać się wrażeniami z filmów. Mamy gazetę festiwalową, w której można przeczytać wywiady z twórcami, odszukać przepis na festiwalowe origami. Mamy torby, czapki, poszewki na poduszki z naszym znakiem. Z myślą o widzach przygotowaliśmy wraz z warszawskimi restauracjami zestawy kulinarne do poszczególnych obrazów sekcji Kino ze smakiem. Można je sobie zamówić z wyprzedzeniem. Dla widzów spoza rejonu dostaw są przepisy na znakomite dania albo zestawy przekąsek. 

14. Festiwal Filmowy Pięć Smaków - spot/Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Czerwony dywan

Festiwal rozpocznie się już 25 listopada. Od 9 rano filmy będą dostępne w sieci. Jednak będzie też oficjalne otwarcie - spotkanie na żywo na Facebooku o 19. Jego gościem będzie gwiazda z Indonezji, mistrz kina gatunkowego: Joko Anwar. - Na festiwalu pokazujemy jego dwa filmy - mówi gość Kasi Dydo. - Pierwszy to film grozy, drugi to pierwszy indonezyjski film bohaterski "Gundala", na podstawie kultowego komiksu - opowiada. - Szykujemy też koreański DJ-set. Korea jest bardzo ważna w tegorocznym programie. 

Jagoda Murczyńska zapowiada również, że spotkania z publicznością będą się odbywały dwa razy dziennie: poranne spotkanie przy kawie i wieczorny czerwony dywan. 

jakub szamałek kasia dydo 1200.jpg
Jakub Szamałek: naszą prywatność inni sprzedają w sieci

Azja z Oscarem

- Oscarowy sukces filmu "Parasite" zainspirował nas do tego, by poszerzyć tematykę kina koreańskiego na tym festiwalu. Wiemy, że jest doskonale od wielu lat - podkreśla selekcjonerka. - W tej sekcji pokazujemy filmy koreańskie, które opowiadają o problemach społecznych, które są bardzo uniwersalne, nie dotyczą tylko koreańskiej społeczności, ale mówią o problemach kapitalizmu, problemach dzisiejszych społeczeństw w ogóle. 

Trailer: Mikrosiedlisko (reż. Jeon Go-woon, Korea Południowa 2017)/Festiwal Filmowy Pięć Smaków


Kino koreańskie o problemach opowiada w przewrotny sposób. Obecny jest tam czarny humor. To filmy z pogranicza gatunków, komedii i kina gatunkowego Jagoda Murczyńska


Nowością w programie Pięciu Smaków będzie sekcja Azjatycki VR poświęcona filmom zrealizowanym w wirtualnej rzeczywistości. Selekcjonerka zauważa, że w Korei ta technologia świetnie się rozwija. Wybrane filmy można oglądać w okularach VR, ale i zwykły smartphon czy komputer pozwoli nam wejść do tego świata. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jagoda Murczyńska (selekcjonerka festiwalu)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 11.13

pj