Jakub Jamrozek z Czwórki nagrodzony w konkursie o uzależnieniach XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 12:53
Dziennikarz radiowej Czwórki Jakub Jamrozek zajął III miejsce w konkursie dla dziennikarzy "Uzależnienia XXI wieku" zorganizowanym z inicjatywy Fundacji Inspiratornia. 
Jakub Jamrozek i Justyna Janas
Jakub Jamrozek i Justyna JanasFoto: Izabela Czarnecka

Gospodarz autorskiej audycji "Strefa prywatna" został doceniony przez jury za audycję o uzależnieniu od hazardu.

Konkurs "Uzależnienia XXI wieku" powstał w 2014 roku i jest jedną z pierwszych inicjatyw adresowanych do dziennikarzy, której celem jest zainspirowanie mediów do poruszania trudnego, choć aktualnego tematu uzależnień behawioralnych.

- Uzależnienie od gier online, uzależnienie od seksu czy pracoholizm to tematy aktualne, dotykające współcześnie żyjącego człowieka. Wydawały się być atrakcyjne i ciekawe dla mediów. Jednak okazało się, że… nie koniecznie. Pierwsze 2 lata były bardzo trudne - początkowo 30 procent zgłaszanych prac nie kwalifikowało się do konkursu, ponieważ tematyka uzależnień behawioralnych była tak naprawdę dopiero odkrywana – zauważa Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia, terapeutka uzależnień, a jednocześnie pomysłodawczyni konkursu.

hazard 1200 free
Nikt nie jest odporny na szpony hazardu

W IV edycji konkursu III miejsce zajął Jakub Jamrozek za audycję "Hazard – kiedy życie staje się grą", którą wyemitowała Czwórka Polskie Radio w stałym cyklu "Strefa prywatna".

– To dla mnie bardzo nagroda ważna z dwóch powodów – ponownie zostałem wyróżniony w tym konkursie (w 2017 roku zająłem I miejsce, a rok wcześniej drugie), ale również dlatego, że razem z wydawcą audycji Justyną Janas udało nam się dotrzeć z tematyką do wielu młodych osób. Ilość wiadomości po audycji i rosnąca świadomość problematyki wśród słuchaczy Czwórki to dla mnie i Justyny ogromna satysfakcja – mówi Jakub Jamrozek.
Jak co roku, jury, w składzie: Mariusz Szczygieł (przewodniczący), dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z KUL oraz dr hab. Barbara Giza, prof. Uniwersytetu SWPS przyznali następujące nagrody:

I miejsce dla:
Agnieszki Urazińskiej za reportaż "Chore na granie opublikowany" w tygodniku "Wysokie Obcasy"

II miejsce dla:
Izabeli O’Sullivan za reportaż "Byłam jak chomik w kołowrotku". Pracoholizm dotyka kobiet w takim samym stopniu jak mężczyzn, który ukazał się na stronie Weekend Gazeta.pl

III miejsce dla:
Jakuba Jamrozka za audycję radiową "Hazard – kiedy życie staje się grą" wyemitowaną na antenie Czwórki Polskiego Radia.

Ponadto wyróżnienia otrzymali:
Marcin Piątek za reportaż "Zgrani do granic", który ukazał się w tygodniku "Polityka" 
oraz Ludmiła Anannikova za artykuł "Złapani w sieć" opublikowany w Gazecie Wyborczej
Wręczenie nagród odbyło się 26 listopada br. we Wrzeniu Świata w Warszawie przy ul. Gałczyńskiego 7.

mat.pras./pj