Polskie Radio
Section05
uzależnienia

"Przy dobrej kobiecie życie nie boli". Michał Czachor o "Melodramacie" w Teatrze Powszechnym

– Ten spektakl jest o nieumiejętności wyjścia z trudnej relacji, bólu, cierpieniu i niezrozumieniu tego, co się dzieje –  zaznacza Michał Czachor, aktor teatralny i filmowy. "Melodramat" zapożycza osoby dramatu od "Pętli" Marka Hłaski oraz film Jerzego Hasa o tym samym tytule. Jak spektakl mierzy się z wyzwaniami współuzależnień? Dlaczego "Przy dobrej kobiecie życie nie boli"?
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Michał Czachor uzależnienia

"Za rzadko rozmawiamy o uczuciach i potrzebach". Halina Gut o relacjach dziecko - rodzic

Zachowanie bliskiego kontaktu i utrzymanie dobrej relacji i silnego związku z własnym dzieckiem może być wyzwaniem w obecnych czasach, gdy wiele czynników może przeszkadzać w poświęcaniu odpowiedniej uwagi i czasu. O wyzwaniach współczesnej rodziny dyskutowali Halina Gut, trener radykalnego wybaczania, autorka warsztatów umiejętności wychowawczych oraz Daniel Dziewit, publicysta, autor książki "Homo Enter".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

"Dwa spojrzenia". Tradycje AA jako życiowy drogowskaz

Dwa Program 12 kroków i 12 tradycji to jedne z filarów wspólnot problemowych, jak Anonimowych Alkoholików, Al-Anon czy Wspólnot hazardzistów. Narzędzia, którymi posługują się wspólnoty, mogą także pomóc w budowaniu szczęśliwej, bezpiecznej i pełnej rodziny oraz innych obszarach życia. W audycji gościli Irena Hojfeldt, aktywistka społeczna oraz Paweł, osoba uzależniona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

Jak poradzić sobie z FOMO? Posłuchaj audycji PR Dzieciom

Raport "FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem" wynika z obecnej sytuacji, ale nie pytano o nią wprost. Za nami pandemia koronawirusa, która niejako wepchnęła nas do internetu, a wojna w Ukrainie to pierwszy tego typu konflikt, który jest obecny w sieci na tak szeroką skalę. Wyniki raportu pokazały, że osoby wysoko sfomowane dużo częściej udostępniają negatywne treści związane z wojną w Ukrainie, które mogą powodować lęk i niepokój.  
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe smartfony uzależnienia psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Portale społecznościowe uzależniają. Kogo z nas najbardziej?

Psychologowie z Uniwersytetu Gdańskiego przeanalizowali w mediach społecznościowych ponad 35 tys. kont z 32 krajów świata oraz cechy osobowościowe ich użytkowników. Okazało się, że im bardziej jesteśmy narcystyczni, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uzależnimy się od korzystania z portali społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo portale społecznościowe media społecznościowe uzależnienia internet badania psychologia Witold Lazar Trójka

Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem

FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi, i jest jednym z najczęstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. Dotyczy przede wszystkim odłączenia od sieci, bo przecież tam obecnie toczy się większość życia. Dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo sieć problemy społeczne młodzież senior smartfony media społecznościowe uzależnienia Piotr Firan Trójka

Binge-watching: tylko moda, czy już groźne dla zdrowia uzależnienie od seriali?

W czasach kaset wideo i płyt DVD istniało zjawisko oglądania kilku filmów z rzędu, jednak nie było ono, z różnych względów, powszechne. Tymczasem binge-watching, czyli oglądanie kilku bądź kilkunastu odcinków serialu za jednym razem, staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Specjaliści uważają, że jest to zjawisko równoznaczne z uzależnieniem, a psychologowie wiążą je z depresją, samotnością i niezdolnością do kontrolowania swojego życia. Przyznaje się do niego ok. 70 procent oglądających seriale!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial STYL ŻYCIA uzależnienia zdrowie nałóg Katarzyna Cygler Trójka psychologia

"Mój organizm zapamiętał zmianę nastroju". Teresa ps. "Święta" o walce z alkoholizmem

- Pierwsze rozczarowania, zawody, zdradzona miłość i taka nieporadność w relacjach z ludźmi po prostu spowodowały, że uległam namowom i wypiłam pierwszy alkohol - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa ps. Święta, terapeutka, trzeźwa alkoholiczka. Gościem audycji był także bp. Tadeusz Bronakowski (Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP).
Zobacz więcej na temat:  alkohol alkoholizm Polskie Radio 24 uzależnienia POLSKA