25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem woda

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 12:25
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  - przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: mat. promocyjne

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane będą w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik  oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych.

Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

Lewitujące krople wody i świecące glony

Na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyjrzą się lewitującym kroplom wody i zajrzą do ich wnętrza. Można będzie obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni poskaczą po wodzie, wejdą do wielkiego ucha i przekonają się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

Podczas Pikniku będzie można uzyskać również odpowiedzi na pytanie: czy ryba może pływać w miodzie i co łączy plazmę oraz kawę. Tylko podczas tej naukowej imprezy możliwa jest podróż na leśną polanę, bagno, a nawet Spitzbergen. Będzie też okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabraknie scenicznych pokazów naukowych.

Podczas nich uczestnicy wsiądą do chemicznej lokomotywy, poznają fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzą się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzą o własnych badaniach i przybliżą zagadnienia związane z tematyką imprezy.

Czytaj także:

Piknik Naukowy w Czwórce

Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.

Pikniku Naukowy w Czwórce. Zaczęliśmy już w piątek (13.05). W audycji "Rozbiegani" opowiedzieliśmy o SUPowych spływach po Wiśle, a w "Ratujemy świat" spotkaliśmy się z przedstawicielką Fundacji Marsz dla Nauki, która zdradziła, co znajdziemy na piknikowym stanowisku organizacji.

W sobotę (14.05) w "Zaklinaczach czasu" cofnęliśmy się do czasów wieloraków i ryb pancernych, czyli sprawdziliśmy jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed dinozaurami. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN.

PONIEDZIAŁEK

"Stacji Nauka" gościliśmy reprezentanta Koła Naukowego Energetyków. Sprawdziliśmy czym jest złoże fluidalne - czyli czy ciało stałe też może zachowywać się jak woda.  

"Czacie Czwórki" zaś przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zdradzili jak można wyliczyć zawartość wody w ludzkim ciele.

A jednym z tematów "TOPu" był: pic na wodę, fotomontaż – czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy, o czym opowiadali goście z Fundacji Marsz dla Nauki.

WTOREK

"Stacji Nauka" połączyliśmy się z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Pracujący w niej polarnicy opowiedzieli o pracy i życiu nieopodal bieguna północnego.

Reprezentanci Wydziały Budownictwa i Inżynierii SGGW zdradzili nam, jak kamera termowizyjna pomoże sfilmować wodę w roślinach i glebie.

Wody od lat szukamy na Marsie. Bartłomiej Szponarski i Stanisław Ursatjew z Planety Robotów w "TOPie" opowiedzieli o łazikach w marsjańskim krajobrazie.

ŚRODA

Na Pikniku Naukowym temat wody zostanie potraktowany wszechstronnie. W "Stacji Kultura" Kasia Dydo opowiadała o fliskach. Jakie skarby wydobywane są z dna rzeki i jakie znaczenie ma Wisła dziś i jakie będzie mieć w przyszłości? 

"Czacie Czwórki" prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN opowiadał, co znajduje się w kapsule czasu na Spitsbergenie. W w "TOPie" goście z Instytutu Oceanologii PAN zdradzili "Tajemnice koloru wody".

CZWARTEK

Tematem "Stacji nauka" będzie woda w świecie makro – oblicza wody w Antarktyce. Co kryją wnętrza lodowców? Czy lód morski jest słony? Skąd biorą się góry lodowe? Wiedzą to naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Woda to też medycyna - bo ludzkie ciało składa się przede wszystkim z wody. Ile dokładnie jest jej w naszym ciele w "Czacie Czwórki" zdradzą badacze z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

"TOPie" sprawdzimy jak stworzyć kropelkę lub cząsteczkę wody.

PIĄTEK

"Stacji Nauka" zagłębimy się w historię, wraz z Polską Akademią Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Odpowiemy skąd na Ziemi wzięła się woda? Jak powstały pierwsze organizmy?

"Ratujemy świat" sprawdzimy, z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jakie będą opakowania przyszłości.

Piotr Galus w "4 biegu" ze swoimi gośćmi opowie jak odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na nasz trening? Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Jaką wodę pić przed i po wysiłku?


SOBOTA - PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK

"In English, Please" porozmawiamy z uczniami I SLO im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie o przygotowanych przez nich pokazach Piknikowych.

O 13.00 zapraszamy na Czwórkową wyjątkową audycję specjalną "Ropa XXI wieku". Wprost z terenu Pikniku opowiemy dlaczego warto lepiej poznać wodę, jej właściwości i wszystkie fascynujące zjawiska z nią związane. To będzie wyjątkowy, wodny czas!

Czytaj także:

Wodne życie Kopernika

Na stanowiskach Centrum Nauki Kopernik będzie można przeprowadzić najpopularniejsze wodne eksperymenty. – Zatopicie nurka Kartezjusza, naładujecie butelkę lejdejską, stworzycie własne pocztówki z Pikniku. Zagracie na bębnie wodnym i innych nietypowych instrumentach. Zbudujecie koryto rzeki, spojrzycie na wodę przez kamerę termowizyjną i poszukacie świecącego wodoru na Słońcu – korzystając ze specjalnego teleskopu. Pod mikroskopami obejrzycie larwy komarów, rozwielitki, stułbie, toczki i okrzemki. Poznacie też świecące glony, które będziecie mogli zabrać do domu – zachęcają organizatorzy.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw i udział w pokazie w Planetarium (wejściówki można rezerwować od 16 maja na stronie: www.kopernik.org.pl).