Łódź. Miasto tkanin, murali i designu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 16:10
Ulicę Piotrkowską w Łodzi zna każdy, nawet ten, kto tam nie mieszka. A gdzie jest Park Śledzia? Co ma wspólnego z Luwrem? I kim był mityczny "lodzermensch"?
Mural Łódź przy ulicy Piotrkowskiej
Mural "Łódź" przy ulicy PiotrkowskiejFoto: shutterstock

Nazwa Park Śledzia to nawiązanie do dawnego targu rybnego, który mieścił się na tym terenie jeszcze przed II wojną światową. - Targ słynął z tego, że sprzedawano tam surowe śledzie z otwartych kadzi - wyjaśniał w Czwórce dr Bruno Kamiński z Działu Historycznego Muzeum Miasta Łodzi. - Ten asortyment był na tyle popularny, że przetrwał w postaci nazwy. Park Staromiejski powstał na początku lat 50. XX wieku, choć wcześniej nikt nie planował tam terenów zielonych. Ten kwartał przed wojną był gęsto zabudowany kamienicami, halami targowymi. Zostały one wyburzone na pas ochrony pożarowej. Miał on oddzielać okupowaną przez nazistów Łódź od getta żydowskiego. Żeby lepiej poznać to zagadnienie warto wybrać się do Muzeum Miasta Łodzi i obejrzeć makietę "zagubionego kwartału" – mówił. Dziś Park Śledzia jest przepięknym zielonym terenem, stanowi niesamowite sąsiedztwo dla monumentalnego pałacu Izraela Poznańskiego, który zwany jest łódzkim "Luwrem".

Wyróżnikiem Łodzi od dekad jest również sztuka. 9 czerwca rozpoczęła się kolejna odsłona Fotofestiwalu 2022 - corocznego, międzynarodowego święta fotografii. W tym roku, z potrzeby solidarności i wspólnego działania, organizatorzy zaprosili do Łodzi wystawy z Ukrainy i Białorusi. Wystawy fotograficzne będzie można zobaczyć w centrach festiwalowych: Art_Inkubator, Muzeum Książki Artystycznej, w pofabrycznym kompleksie OFF Piotrkowska, budynku pouniwersyteckim Motyl UŁ, a także w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w Programie Miasto.

W audycji udamy się także na wystawę, dzięki której poznacie jednego z najciekawszych projektantów związanych z miastem. Nie zabraknie też praktycznych wskazówek, dokąd udać się w Łodzi, by dobrze ją poznać. Gościem Martyny Matwiejuk będzie Weronika Najdychor, studentka mieszkająca w Łodzi.

***

Na "Światła wielkiego miasta" - w sobotę (11.06) o godz. 10.05 - zaprasza Martyna Matwiejuk.

kul