Matura 2023 z Czwórką: powtórki materiału, pomoce naukowe

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 07:50
W Czwórce towarzyszymy maturzystom w przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Powtarzamy materiał, przypominamy niezbędne zagadnienia i działy z kolejnych przedmiotów, zaproszamy także na rozmowy z ekspertami. 
Podpowiadamy, jak przygotować się do tegorocznych matur.
Podpowiadamy, jak przygotować się do tegorocznych matur.Foto: shutterstock/Stokkete.

W "Stacji Kultura" (pn. - pt., po godz. 10.00) proponujemy Wam maturalną powtórkę z tematów związanych z patronami roku i maturami:

  • Włodzimierz Przerwa-Tetmajer - przypomnienie sylwetki polskiego malarza i grafika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przyrodniego brata Kazimierza Przerwy-Tetmajera,
  • Aleksander Fredro - przegląd adaptacji filmowych utworów tego twórcy.

W sportowej audycji "4. Bieg" w piątek, 28 kwietnia (po godz. 16.00) zaprosimy na rozmowę o tym, jak ruch i aktywność fizyczna wpłyną na koncentrację podczas egzaminów maturalnych.

W audycji "Stacja Nauka" na maturalne powtórki zaproszamy w każdy poniedziałek i piątek (po godzinie 12.00).

  • W poniedziałki powtarzamy język angielski i matematykę. Będzie więc o tym, jak "pokonać" słówka na maturze i skąd wziąć te, które najczęściej się powtarzają w arkuszach. Podpowiemy, co zrobić, kiedy nie znamy słowa, które pojawia się w zadaniu, a także w jaki sposób czytać ze zrozumieniem, nie znając wszystkich pojęć?
  • Miłosz Głowacki, autor serwisu "Matematyka z głową", przypomni wzory, których nie ma w karcie wzorów, a które trzeba znać. Powie, jak je zapamiętać i jakie metody są najlepsze do nauki w ostatnich tygodniach przed maturą. Ile dziennie poświęcać na matematykę, by zdać egzamin maturalny?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Przygotowania z poprzednich lat: Matura 2022 z Czwórką <<<

  • W każdy piątek powtórka z języka polskiego - przypominamy treść maturalnych lektur. Zaglądamy na karty powieści Gombrowicza i przypominamy sobie "Ferdydurke". Będzie słów kilka o "Lalce" Bolesława Prusa, którą Warszawa lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku żyła jak najlepszym serialem.  
  • Będzie "Dżuma", czyli "godzina próby" Alberta Camusa, a także "Makbet" - lektura, po którą maturzyści chętniej sięgają w formie innej niż papierowa, co może nie pomóc w wykorzystaniu jej w rozprawce na egzaminie dojrzałości.

Zobacz także:

W audycji "Czat Czwórki" zapraszamy na cotygodniowy cykl "Informator maturalny" – to w każdy poniedziałek (po godz. 15.45).

W "Strefie Prywatnej" (po godzinie 20.00) poszukamy najlepszych i niecodziennych sposobów na przedmaturalny relaks. Będzie czas na aktywności i "dolce far niente". Wszystko po to, żeby w trakcie przygotowań do matury pozwolić sobie na oddech.

Sprawdź także:


Jak będą wyglądać tegoroczne matury?/fot. Chinnapong/Shutterstock Jak będą wyglądać tegoroczne matury?/fot. Chinnapong/Shutterstock

***

mat. pras./kd