Polskie Radio
Section05
Matura 2023

Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów

Dziecko emigrantów, wychowane i wykształcone w kraju emigracji, mimo dwujęzyczności boryka się z wyzwaniami rodzimego systemu edukacji po powrocie do Polski. „Szkoły mogą zaoferować tylko to, co gwarantuje prawo, czyli dodatkowe godziny języka polskiego. A dziecko emigrantów potrzebuje zajęć wyrównawczych z matematyki, geografii czy historii Polski, zwłaszcza jeśli te przedmioty wybierze na maturze” - wyjaśnia Jolanta Grochala, lektor, mama zdającej w tym roku maturę dwujęzycznej córki oraz prezes Stowarzyszenia Dwujęzyczna Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa matura Matura 2023 matura z języka polskiego edukacja wychowanie dzieci Polonia szkoła dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci Małgorzata Frydrych

"Sednem matematyki jest logiczne myślenie". Jak w XXI wieku zmienia się nauczanie królowej nauk?

XXI wiek to czas nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji. Stąd pojawia się pytanie: czy znajomość arytmetyki, geometrii, algebry, rachunku prawdopodobieństwa czy trygonometrii jest nam jeszcze potrzebna? - Trzeba przejść przez pewien trening (…), aby później móc skorzystać z maszyny i robić to kompetentnie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dawid Kielak, wybitny matematyk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek matura Matura 2023 edukacja szkoła matematyka

Matury 2023. Uczniowie po egzaminie pisemnym z matematyki - relacja

Za maturzystami kolejne zmagania - zakończył się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Tuż po egzaminie, reporterka Czwórki Weronika Puszkar, pytała o emocje maturzystów z I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Matura z Czwórką Matura w Czwórce Matura 2023 Weronika Puszkar Oliwia Krettek