Skąd ta miłośc do techno? A_GIM gościem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 21:10
Na polskiej scenie działa od dwóch dekad i jest znanych z takich projektów jak Nervy i Őszibarack. Bohaterem najbliższej "Nocy Rezydentów" będzie A-GIM. 
Agim Dżeljilji - A_GIM
Agim Dżeljilji - A_GIMFoto: Przemek Dzienis/PIAS Rec.

A_GIM to polski twórca muzyki elektronicznej i założyciel wrocławskiej grupy Oszibarack. Jest człowiekiem wszechstronnym, który gra na gitarze, klawiszach, produkuje muzykę, a także realizuje nagrania. Jako artysta współpracuje z wieloma gwiazdami oraz jest zapraszany na liczne festiwale.

Naprawdę nazywa się Agim Dżeljilj i pochodzi z Jeleniej Góry. W wywiadach wspomina, że już od najmłodszych lat zastanawiał się, w jaki sposób wydobyć z głowy dźwięki, które w niej powstają. To z kolei popchnęło go do edukacji muzycznej. Ukończył szkołę pierwszego stopnia z gry na skrzypcach, a następnie rozpoczął drugi stopień z fagotu. Choć ostatecznie nigdy go nie skończył, to zdobyta wiedza pomogła mu w karierze zawodowej.

W 2018 roku jego wspólny utwór z Brodką - "Wszystko, czego dziś chcę" - stał się jednym z największych hitów tamtych 12 miesięcy. Przez lata A_GIM nie bał się eksperymentować ze swoim brzmieniem. Starał się tworzyć swój unikalny sposób produkcji, miksowania dźwięku co zapewniło mu rzeszę fanów i miano jednego z najciekawszych polskich producentów muzyki elektronicznej.

W 2020 roku artysta był gościem Czwórki. Opowiadał wówczas o muzyce, którą skomponował do gry komputerowej "This is the Zodiac Speaking”. Choć wizualna strona gry nawiązuje do stylistyki filmów z lat 60. i 70., punktem odniesienia do jej soundtracku stała się muzyka z lat 80. i filmy klasy B.

A_GIM - Zodiac Main Theme | A_GIM

- Zainspirował mnie John Carpenter, a zwłaszcza jego ścieżka do "Ucieczki z Nowego Jorku" - opowiadał artysta. - Próbowałem też wykorzystać te rozwiązania, które sprawiały, że brzmienie tamtej epoki było kiczowate. Oczywiście one wytrzymały próbę czasu, ale wtedy raczej mówiło się, że są "chessy". W minimalistyczne tło Dżeljilji zręcznie wplótł klawisze i dudniące basy i jak przyznaje, dzięki temu połączył niepokojący, ilustracyjny synthwave z undergroundową elektroniką.  

***

Na "Noc Rezydentów" - w środę (11.10) o godz. 22.00 - zaprasza Norbert Borzym.

kul


Czytaj także

Prorok od winyli. DJ Pro z autorskim setem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 13:50
Gościem będzie Maciek Prorok, czyli DJ Pro, który gra i miksuje od ponad 25 lat. Jest także autorem i współautorem remiksów dla Sistars, Reni Jusis, Natalii Kukulskiej i Haliny Frąckowiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Techno z winyli. Gościem Czwórki był Marboc

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 20:20
Marboc jest jednym z kluczowych elementów układanki trójmiejskiej sceny. Posiada bogatą kolekcję winyli, od niedawna jest też wykładowcą w Instytucie Dźwięku. W Czwórce zagrał swój set. 
rozwiń zwiń