Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
Audio
  • Kuba Marcinowicz testuje kuchnię molekularną (Hyde Park/Czwórka)
  • Piknik Naukowy - Muzeum Inżynierii Miejskiej z Krakowa (Hyde Park/Czwórka)
  • Robimy eksplozję na stanowisku Chemicznego Koła Naukowego PW (Kontrkultura/Czwórka)
  • Sprawdź do czego służy krwawiący drut (Kontrkultura/Czwórka)
  • Oto Szczotkoboty z Koła Naukowego Robotyki i Automatyki PW (Kontrkultura/Czwórka)
  • Auto, które samo jeździ z Politechniki Wrocławskiej (Kontrkultura/Czwórka)
Piknik Naukowy 2013
Piknik Naukowy 2013Foto: Robert Gardziński

Piknik Naukowy 2013 to dla nas najważniejsze wydarzenie, dlatego dziś spodziewajcie się mnóstwa piknikowych atrakcji. W każdej godzinie dwukrotnie, aż do wieczora, na naszej antenie będziecie mogli usłyszeć relacje reporterów ze Stadionu Narodowego. Zapraszamy także na rozmowy z ekspertami i wywiady z ciekawymi gośćmi. 

Na początek odwiedziliśmy Koło Naukowe Biotechnologów Politechniki Warszawskiej: - Przygotowaliśmy pokaz kuchni molekularnej i właśnie przygotowujemy makaron z wina - opowiada Adrian Gojdź. - Do wina dodajemy agar, zaciągamy ciecz do rurki, chłodzimy do odpowiedniej temperatury i otrzymujemy makaron w kształcie, jaki sobie wymarzymy.

Na stanowisku Chemicznego Koła Naukowego Politechniki Warszawskiej nasz reporter na chwilę stał się chemikiem i przeprowadzał eksperymenty - testował przenośną gaśnicę z suchym lodem i strzelał z kapiszonów. Zobaczyliśmy też krwawiący metal oraz lewitujący magnes.

Członkowie Koła Naukowego Robotyki i Automatyki PW udowodnili natomiast, że szczoteczki do zębów można zrobić robota: - To są nasze szczotkoboty - opowiada Mateusz Sadowski. - To bardzo proste w konstrukcji urządzenia. Zbudowane są ze zwykłych główek szczoteczek z zamocowanymi na górze silniczkami. Drgania wywołują ruch całej szczoteczki i ona przez to się rusza.

Polskie Radio na XVII Pikniku Naukowym <<<

Na odwiedzających stanowisko Czwórki podczas Pikniku także czeka mnóstwo niespodzianek. Będziecie mogli podejrzeć pracę dziennikarzy i zobaczyć jak przygotowuje się relacje na żywo. W namiocie Czwórki zaprezentujemy także życie "po godzinach" w towarzystwie nowych technologii. Co to oznacza?

"Piknik Naukowy daje niesamowitą energię" - wywiad z Karoliną Sperkowską z Centrum Nauki Kopernik <<<

Na naszym stoisku znajdą się gadżety i urządzenia, reprezentujące świat nowych technologii, z którymi można spotkać się, słuchając nas. Pokażemy Wam m.in. prezentacje Smart TV oraz ciekawe aplikacje na iPada. Zobaczycie także megaczwórkową, pneumatyczną ściankę.

Na 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w sobotę, 15 czerwca na Stadion Narodowy w Warszawie, w godzinach od 11.00 do 20.00. Czekamy na Was w namiocie 9 B!

Będzie się działo!

Czytaj także

XVII Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 19:13
- Stadion Narodowy jest nie tylko miejscem, ale też partnerem, który może podkreślić że Piknik Naukowy nie jest tylko dla freaków nowych technologii, naukowców czy kujonów. Piknik jest dla każdego, kto ma w miarę otwartą głowę - mówi Robert Firmhofer, dyrektor CNK.
rozwiń zwiń