Radiostacja w Starych Babicach ma 100 lat. Świętuj z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 10:30
W audycji m.in. powiemy o obchodach 100-lecia istnienia radiostacji w Starych Babicach. Polskie Radio jest patronem wydarzenia.
Radiostacja w Starych Babicach
Radiostacja w Starych BabicachFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Sto lat temu, 17 listopada 1923 roku, w Starych Babicach pod Warszawą nastąpiło uroczyste otwarcie największej inwestycji polsko-amerykańskiej okresu II RP. Była to Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna nazywana też Radiostacją Babice.  Jej uroczystego otwarcia dokonały najważniejsze osoby w państwie, m.in. prezydent RP Stanisław Wojciechowski, który przesłał po raz pierwszy w historii Polski bezpośrednią depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych. To wydarzenie wyznacza początek niepodległości radiokomunikacyjnej Polski po 123 latach zaborów.

Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia przygotowano moc atrakcji, m.in. zaplanowano otwarcie specjalnej wystawy w Muzeum Techniki, a 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się XV Koncert Niepodległości pt. "Triumph. Rzecz o wojnach z Moskwą". Wiele też będzie się działo w Starych Babicach. 17 listopada odbędą się tam uroczystości w Domu Kultury Stare Babice, a także zostanie otwarta wystawa plenerowa składającą się z plansz przedstawiających historię Radiostacji Babice. Wystawa została zaprojektowana w formie nowoczesnych kubików, które uatrakcyjniają jej odbiór. Więcej o wydarzeniach towarzyszących rocznicy opowie Jarosław Chrapek z Domu Kultury Stare Babice.

W audycji także przeniesiemy się do Poznania i zaprosimy na Short Waves Festival 2023. To międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych, który odbywa się corocznie od 2009 roku. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-19 listopada oraz online w dniach 20–30 listopada 2023 roku. Co w programie wydarzenia? O tym opowiedzą Zuza Sobolewska i Przemek Murawski.


***

Na audycję z cyklu "Stacja Kultura" w piątek (10.11) o godzinie 10.00 zaprasza Adam Smolarek

aw/www.niepodlegla.gov.pl

pj