Yoko Ono - najsłynniejsza nieznana artystka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 07:00
18 lutego Yoko Ono obchodziła 81. urodziny. Dziś możemy mówić, że jest w świetnej formie muzycznej i artystycznej, takiej jak w latach 60.
Audio
  • Yoko Ono - najsłynniejsza nieznana artystka - rozmowa w Czwórce (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
Yoko Ono w akcji Dont Franck My Mother
Yoko Ono w akcji „Don’t Franck My Mother”Foto: artistsagainstfracking.com

Yoko Ono - japońska arystokratka, która walczy o pokój i prawa kobiet jest jedną z najbardziej nieprzewidywalnych postaci popkultury. Jest jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych artystek na świecie. Mimo to wciąż wielu mówi o niej: żona Johna Lennona. Była muzą dla swojego męża. Łączyło ich gorące uczucie. John Lennon powiedział o niej, że jest najsłynniejszą nieznaną artystką, bo wszyscy znają jej nazwisko, ale nikt nie wie, co ona robi.
Niektórzy w Yoko Ono widzą osobę, przez którą rozleciał się zespół The Beatles, inni uważają, że była największą inspiracją dla Lennona, bez której nie powstałaby np. kompozycja "Imagine".

W "Ściądze z Popkultury" o artystce, wokalistce, feministce Nina Karczmarewicz rozmawia ze Stachem Szabłowski i Piotrem Metzem , którzy mieli okazję przyglądać się jej dokonaniom artystycznym i muzycznym w Polsce.

- Yoko Ono teraz swoje koncerty rozpoczyna od filmu, który jest przekrojem przez całą jej karierę, życie, związek z Lennonem - mówi Piotr Metz, dziennikarz muzyczny Trójki. - To świetne przygotowanie do koncertu - dodaje. Ostatni koncert Yoko Ono w Polsce jest dowodem na to, że mimo swego wieku, artystka dokładnie śledzi i zna rynek muzyczny, dodatkowo świetnie się w tym czuje.
Goście Czwórki zgadzają się, że w Yoko Ono jest pewien pośpiech, jest osobą, która nie chce marnować czasu. Jednak podczas konferencji prasowej przed wystawą "Fly", która odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w 2008 roku, długo i cierpliwie odpowiadała na pytania o Johna Lennona.

- Na tę konferencję prasową do CSW przyszło wiele osób. Galeria była szturmowana przez fanowską, a nawet fanatyczną publiczność - mówi Stach Szabłowski, historyk, krytyk sztuki, publicysta, kurator w CSW.

Być może dziś twórczość Yoko Ono kogoś szokuje, jednak, jak przyznaje sama artystka: Gdy coś tworzę, sztukę czy muzykę - nie mam zamiaru szokować odbiorów, jestem zszokowana, gdy odbiorcy są zszokowani.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Yoko Ono
Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: Portret Yoko Ono i Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 16:25
To jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych zdjęć w historii - portret, na którym ona leży na plecach, a on, nagi, oplata jej ciało w pozycji embrionalnej. John Lennon nigdy nie zobaczył tego zdjęcia. Zginął, zanim miałby szansę to zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio: zdumiewa mnie wszechobecna nienawiść

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
Jest jedną z ikon polskiego hip-hopu i człowiekiem, który budował tę subkulturę w Polsce. Wciąż ma pasję i chce się rozwijać jako artysta, ale i jednostka. - Robię swoje i nic tutaj się nie zmieni! - deklaruje w rozmowie z Krzysztofem Grzybowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DJ Kaj muzyką rozbudza emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 12:35
Pod pseudonimem Kaj ukrywa się Kaja Adamczewska - graficzka, didżejka i założycielka kolektywu Time2Play.
rozwiń zwiń