Frida Kahlo - aztecka gołębica

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 14:13
- Zdarzyły mi się dwa wypadki: autobus i Diego - mawiała Frida Kahlo, właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón - meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. O życiu niezwykłej kobiety porozmawiamy w niedzielę, w "Ściądze z popkultury".
Frida Kahlo
Frida KahloFoto: (fot. Carl Van Vechten Estate/Wikimedia Commons)

Wypadek drogowy Frida Kahlo przeżyła jako nastolatka. Na całe dorosłe życie naznaczył ją cierpieniem i skazał na kalectwo. Z mężem Diego Riverą zaś stanowili dwa przeciwstawne żywioły. "Gołębica i słoń" - tak o nich mówiono.

Obrazy Fridy do dzisiaj odczytuje się na wiele sposobów, a jej styl stał się wielokrotnie inspiracją dla kreatorów mody.

Na rozmowę o jej życiu i twórczości zapraszamy do "Ściągi z popkultury" w niedzielę, 22 czerwca, od godz. 14.00 do 15.00.

(kd/czwórka)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA

Czytaj także

Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:22
Nie wszystkich stać, by kupić obraz cennionego malarza, a chcieliby mieć je w domu. W Polsce na wprost takim zachciankom wychodzą galerie sztuki i wypożyczają obrazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Sarapata: światło i harmonia dają energię

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 13:30
Dla każdego artysty, niezależnie jaką dziedziną sztuki się zajmuje, miejsce pracy ma fundamentalne znaczenia. Malarka Joanna Sarapata pracownię umieściła po prostu w mieszkaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 08:00
Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Nie wiadomo, kim była Mona Lisa, a jej tajemniczy uśmiech od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. - To nie uśmiech jest najważniejszy w tym obrazie - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń