Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:22
Nie wszystkich stać, by kupić obraz cennionego malarza, a chcieliby mieć je w domu. W Polsce na wprost takim zachciankom wychodzą galerie sztuki i wypożyczają obrazy.
Audio
  • Jak wypożyczyć dzieło sztuki do swojego salonu - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu
Foto: Glow Images/East News

Pomysł na wypożyczanie dzieł sztuki nie jest nowy, w Polsce ma to miejsce od kilkunastu lat. Ostatnio taka usługa zyskała na popularności. Przyczyną tego jest m.in. kryzys i szukanie oszczędności. Aby udekorować lobby, gabinet, salę konferencyjną czy salon, firmy i osoby prywatne nie spieszą się z kupnem dzieła sztuki, wolą je wypożyczyć od znanych galerzystów.

Obraz cenionego malarza na naszej ścianie bez wątpienia podnosi prestiż. A z wypożyczeniem dzieła sztuki wcale nie ma dużego problemu.

- Obrazy wypożyczamy głównie na sześć miesięcy lub na rok - mówi Michał Stańczyk z Art Office. - Mieszkanie lub biuro musi być ubezpieczone. W przypadku osoby prywatnej trzeba zapłacić kaucję, to jest zabezpieczenie galerii. Jeśli praca będzie zniszczona lub zniknie, klient będzie musiał zapłacić pełną wartość rynkową dzieła - wyjaśnia.

Galeria, która zajmuje się wypożyczaniem prac ze swojej pinakoteki, musi dbać by sprostać wszystkim gustom, dlatego w swych zbiorach powinna mieć rzeźbę, grafikę, rysunek, obrazy olejne.

- Kilka lat temu wśród naszych klientów królowała abstrakcja, a ostatnio popularna jest figuracja - zdradza Michał Stańczyk. - Ceny wynajmu małych grafik zaczynają się od 39 złotych miesięcznie, aż do 200 złotych, za duże obrazy olejne - dodaje.

Trudności z wypożyczeniem zaczynają się, gdy marzymy o obrazie wielkiego mistrza, którego prace przechowywane są w Muzeach Narodowych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy warszawskiej Zachęcie. - Osoby prywatne odsyłamy z kwitkiem. Będąc instytucją, która ma kolekcję dzieł sztuki stoimy na straży wartości artystycznych i materialnych naszych zbiorów - mówi Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek z warszawskiej Zachęty.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Owca Damiena Hirsta trafiła do CSW

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 08:30
Dzieła 60 polskich i brytyjskich artystów trafiły do Centrum Sztuki Współczesnej na wystawę "BRITISH BRITISH POLISH POLISH", która może się stać jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2013 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolorowe miasto? "Warto zmieniać świat wokół siebie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:30
Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław – to miasta, których mieszkańcy chcą zmian. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że "Polakom nic się nie chce", okazuje się, że wielu naszych rodaków, ma ochotę, by robić rzeczy wyjątkowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Publiczny przyjaciel miś

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:00
- Chciałabym "odpomniczyć" miasto. Pokazać, że warto pamiętać o miłych chwilach - mówi Iza Rutkowska, autorka projektu "Patrzenie w gwiazdy z Przytulanką".
rozwiń zwiń