Polskie Radio
Section05
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci i jego "Święty Hieronim" pełen sprzeczności

Twarz starca, ale ciało młodego człowieka. Idealizacja proporcji, połączona z wnikliwymi studiami anatomicznymi. Wreszcie ludzkie ciało jako obiekt grzechu, ale też ciało, które poprzez pokutę może doznać zbawienia. Sprzeczności godne Leonarda da Vinci, które tworzą frapujące przedstawienie ekstatycznego stanu ducha i udręczonego ciała.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Leonardo da Vinci Dwójka Michał Montowski

Pomysłowy świat przyrody: inspiracje dla ludzkich wynalazków

Wiele przełomowych wynalazków powstało dzięki podglądaniu i inspirowaniu się światem zwierząt: począwszy od samolotów (ptaki i nietoperze) przez napęd odrzutowy (ośmiornice) po przyssawki (gekony), radar (znowu nietoperze) i spadochron (pająk). A to przecież nie koniec: im baczniej się przyglądamy "braciom mniejszym", tym bardziej jesteśmy zaskakiwani ich mądrością i pomysłowością.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura Leonardo da Vinci wynalazek Kuba Witkowski Karol Gnat Trójka

Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"

- W tej wystawie multisensorycznej nie tylko widzimy obrazy, słyszymy muzykę, narrację lektora. Możemy dowiedzieć się wiele o życiu Leonarda da Vinci i ludzi z tamtego okresu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Król (organizatorka wystawy). Gościem Mai Kluczyńskiej była także Karolina Michałowska (historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria wystawa Pałac Kultury i Nauki Warszawa Leonardo da Vinci

Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje

– Nazwisko Leonardo da Vinci kojarzy się z wybitnym malarstwem, ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wielkim artyście. Był także inżynierem, geologiem, projektantem różnego rodzaju urządzeń – mówi w Trójce Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Katarzyna Cygler wystawa wynalazek Leonardo da Vinci Wrocław

Dzieło Siemiradzkiego symbolem otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie

142 lata temu, 7 października 1879 roku, Henryk Siemiradzki uroczyście ofiarował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów, "Pochodnie Nerona", otwieranemu właśnie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Muzeum to, utworzone przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji specjalną uchwałą, uznane zostało za pierwszą na ziemiach polskich narodową instytucję muzealną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański Jan Matejko Leonardo da Vinci Rembrandt Józef Ignacy Kraszewski Władysław Podkowiński malarstwo rzeźba grafika