Bez dobrych butów daleko nie pobiegniesz

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 10:00
Każdego roku, na półkach sklepów sportowych pojawiają się nowe modele butów do biegania. Kuszą nowymi rozwiązaniami chroniącymi przed kontuzjami i feerią barw. Czy rzeczywiście, żeby biegać potrzebujemy sterty gadżetów?
Audio
  • Czy buty, aplikacje na smartfony i inne gadżety pomagają w bieganiu - Piotr Galus rozmawia z Marcinem Chłopasiem i Piotrem Bętkowskim (Czwórka/4 bieg)
Bez dobrych butów daleko nie pobiegniesz
Foto: Glow Images/East News

Nowe modele butów, tysiące aplikacji dla biegaczy, stopery, pulsometry, urządzenia liczące spalane kalorie - ilość sprzętu dla biegaczy jest ogromna. Piotrek Galus postanowił zapytać Marcina Chłopasia, dziennikarza radiowego i autora aplikacji dla biegaczy oraz Piotra Bętkowskiego z firmy Puma Polska czy taka ilość sprzętu przeszkadza nam czy pomaga w bieganiu.
- Wszystkie nowe wynalazki do biegani czy jazdy na rowerze, pomagają sportowcom np. w lepszej kontroli biegu, dzięki temu człowiek ma mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia na sobie kontuzji - mówi Marcin Chłopaś. - Dobre buty chronią np. kolana, gdy ważysz trochę za dużo, a aplikacje biegowe pozwalają kontrolować bieg i dają plany treningowe, które są bardzo istotne.

Piotr Bętkowski również jest zwolennikiem nowinek technologicznych, wciąż obserwuje rynek międzynarodowy. - Jeśli dana nowinka może dać ci coś więcej, może ci pomóc w osiągnięciu wyników i uchronić cię przed kontuzja to warto w to inwestować.  
Biegacze oceniają, że za dobre buty do biegania należy zapłacić około 500 złoty. Gdy doliczyć do tego specjalne wkładki czy bezszwowe dobre skarpetki powinniśmy się zamknąć w kwocie 1000 zł.
- Buty biegowe są droższe od tych, których używamy na co dzień. Różnią sie przede wszystkim  technologią - mówi Bętkowski. - Mają za zadanie chronić nasze stawy, mieśnie. 
Bardzo ważne jest poczucie komfortu podczas biegania, dlatego na wybór butów i skarpetek powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu.
Aplikacji sportowych na smartfony też jest wiele. Pokazują nam trasę, oceniają nasze siły, ilość spalanych kalorii, puls. Są też takie, które mają wbudowane plany treningowe, co jest bardzo istotną funkcją dla wielu biegaczy - posłuchaj całej audycji "4 bieg" i dowiedz się więcej.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: bieganie Czwórka SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do biegu, gotowi, start!

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 13:15
Wtorkowa propozycja porankowa na pewno zainteresuje wszystkich sportowców-amatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie łącz z dbaniem o siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 16:41
Bieganie, z miesiąca na miesiąc, robi się coraz bardziej modne. Decydując się na tę dyscyplinę sportu warto zadbać o swoje ciało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Runmageddon - czas na piekło

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 14:00
Dziś na topie jest bieganie. Jednak organizatorzy Runmageddonu idą krok dalej i uczestnikom zawodów proponują bieg z przeszkodami z piekła rodem.
rozwiń zwiń