Trening atlety. Liczy się technika i cierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 19:18
Crossfit to dyscyplina, którą chętnie trenują mężczyźni, ale i kobiety świetnie się w niej czują. Agnieszka Borucka podkreśla, że ten sport świetnie modeluje sylwetkę. 
Celem crossfitu jest wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji, zwiększenie siły, a przy okazji wyrzeźbienie sylwetki w krótkim czasie,  przy maksymalnym wysiłku i zmęczeniu.
Celem crossfitu jest wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji, zwiększenie siły, a przy okazji wyrzeźbienie sylwetki w krótkim czasie, przy maksymalnym wysiłku i zmęczeniu.Foto: Jacob Lund/Shutterstock.com
shutterstock_stand_up_paddle_1200.jpg
SUP - wielofunkcyjna deska na wodę

Agnieszka Borucka od 9 lat trenuje crossfit, sport, którego dziewczyny się boją. - Wynika to z tego, że ideał piękna kobiety to smukła sylwetka, mięsnie kojarzą się z mężczyznami - mówi zawodniczka. - Ale nie każda dziewczyna zdaje sobie sprawę, że odrobina ciężarów nie spowoduje, że będą olbrzymie, a nabiorą kształtów, bardziej kobiecych - wyjaśnia. - Dodatkowo mając więcej mięśni potrzebujemy więcej energii, więc możemy więcej jeść, a to plus - dodaje z uśmiechem. 


Posłuchaj
16:09 czwórka 4 bieg 20.08.2021.mp3 Jak trenują crossfitowcy? (Czwórka/4 bieg)

  

Agnieszka Borucka przekonuje, że od sztangi nic nam się nie stanie. - Trenując crossfit mamy treningi ogólnorozwojowe - kardio, trening siłowy, ale i gimnastyczny. Nasze mięśnie są bardziej smukłe - wyjaśnia zawodniczka, która całe życie coś trenowała, a crossfit jest dyscypliną, którą kocha. 

Od 7 lat crossfit trenuje Robert Kolera. Dziś jest trenerem, ale wspomina, że po pierwszym swoim treningu crossfitowym wcale nie chciał tam wracać. - Ten sport wymaga dużo cierpliwości, szybko przychodzi wygląd, ale na efekty ciężarowe i gimnastyczne trzeba poczekać - wyjaśnia. - Trzeba mieć dużo cierpliwości - dodaje. 

Sportowcy zwracają uwagę na intensywność treningów, po których czuć każdy mięsień. Zwracają uwagą na ciało, zdrowie, unikanie kontuzji. 

Posłuchaj także:

- Trening crossfit to proces - nasze stawy adaptują się wolniej niż mięśnie. Szybko mamy siłę, ale pewnych obciążeń staw nie wytrzyma. Tego procesu nie da się przyspieszyć, musimy zaufać temu co się dzieje - podkreśla Piotr Surowczyk. - W rok nie osiągniemy tego, co ktoś osiągnął w 4 lata. Musimy pamiętać, że kontuzja wyklucza z treningu. 

Każdy, kto trenuje corssfit półzawodowo treningi ma podzielone na mikrocykle i makrocykle. - 3 miesiące mocno trenujemy, po tym zdarza się, że np. boli kolano, plecy, pojawiają się sygnały, żeby odpuścić. Należy słuchać głowy, zwolnić - mówi gość Piotra Galusa. 

W najbliższym czasie, 4 września, Piotr Surowczyk stanie do wyjątkowego treningu. By wspomóc finansową zbiórkę na rzecz chłopca chorującego na SMA, zdecydował się odbyć 24-godzinny trening wykonywany w kółko. - Będzie to 1600 metrów biegu, 100 podciągnięć, 200 pompek, 300 przysiadów, wykonywane w kamizelce, która waży 10 kg - mówi zawodnik. - Plan jest taki, by pobić rekord świata, który wynosi 19 powtórzeń tego zestawu ćwiczeń, nazywanego Murph - dodaje. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Agnieszka Borucka, Robert Kolera, Piotr Surowczyk (zawodnicy crossfit)

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 16.08

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Galus
Czytaj także

Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 19:00
Są tacy, którzy porównują ją do tańca, dla innych to rodzaj gimnastyki artystycznej. W akrobatyce powietrznej liczą się regularne treningi, które szybko przynoszą widoczne efekty. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

LOGinLAB. Surfers! Czwórka na zawodach w Chałupach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 07:00
W Chałupach spotkali się najlepsi crossfitowcy z Polski. Czwórka towarzyszyła zmaganiom zawodników. Poznaj zwycięzców tych treningów!
rozwiń zwiń