Jesień - czy to czas na narciarski trening?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 14:08
Ledwo przyszła jesień, a już niektórzy mówią o nartach. Czy przygotowania do szusowania warto zacząć już teraz? A może lepiej trochę zaczekać?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Okazuje się, że złota jesień to doskonały czas by zacząć przygotowywać ciało do ulubionych zimowych aktywności. Nie należy zmarnować czasu jaki pozostał nam do ferii zimowych, szczególnie jeśli na co dzień jesteśmy raczej kanapowcami.

Narciarstwo to szeroka dyscyplina sportu, obejmująca wiele różnych odmian, gdzie każda wymaga innych umiejętności i sprzętu. Każda z nich jest bardziej lub mniej kontuzjogenna. W Polskim Radiu, fizjoterapeuta Kamil Pyrka zwracał uwagę, że niezwykle ważne jest przygotowanie do zimowego szaleństwa. - Musimy nauczyć się i być świadomi, że powinniśmy nie wstawać od biurka i jechać na narty, tylko przygotowywać się cały rok - zauważył. 

Na nartach najczęściej dochodzi do urazów aparatów ruchu lub głowy. - Na stokach coraz bardziej popularna staje się inicjatywa, że jeździmy w kaskach ochronnych i stosujemy ochrony na kręgosłup, odpowiedni strój i buty. To wszystko w przypadku wypadku sportowego zmniejsza potencjalne urazy - tłumaczył.

Dobre przygotowanie może nas przed tym wszystkim uchronić, albo pozwolić szybciej wykaraskać się z nieszczęścia. W audycji "4 bieg" sprawdzimy jakie ćwiczenia są najważniejsze w przygotowaniu do sezonu zimowego? Jakie części ciała należy wzmocnić przede wszystkim?

Sprawdź także:

***

Na audycję 4 bieg w piątek (06.10) po godz. 16.05 zaprasza Piotr Galus.

pj