Polskie Radio
Section05
narty

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. Premier: jesteśmy wielkim narodem

- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA góry Mount Everest narty narciarstwo zjazdowe Himalaje

W górach doskonałe warunki dla narciarzy. "Na niektórych stokach pojeździmy do Wielkanocy"

We wszystkich ośrodkach narciarskich pod Tatrami panują bardzo dobre warunki i będą one otwarte jeszcze w marcu. Na niektórych stokach na nartach pojeździmy nawet do Wielkanocy - zapowiada Adam Marduła z grupy Tatry Super Ski zrzeszającej 18 największych stacji narciarskich na Podhalu. Doskonałe warunki również w Beskidach, dlatego i turystów nie brakuje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ferie zimowe góry śnieg narty Tatry pogoda prognoza pogody

Jedynka szturmuje Skrzyczne, czyli "Z głową w górach" w Szczyrku

Szczyrk, Beskid Śląski, a nad nami Skrzyczne i Centralny Ośrodek Sportu. To właśnie stąd nadawało studio plenerowe Jedynki w ramach akcji "Z głową w górach". - Szczyrk powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, ale niektórzy się spierają, że jeszcze wcześniej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia góral beskidzki Mateusz Kurowski.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe zima narty Sława Bieńczycka Maciej Walecki szczyrk

12H Slalom Maraton w Zakopanem za nami

Warunki atmosferyczne uniemożliwiły organizatorom rozegranie 12H Slalom Maratonu w zaplanowanym terminie, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób udało się przesunąć wydarzenie na 4 lutego 2023 roku. Zaprosiliśmy miłośników białego szaleństwa do wsparcia dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością poprzez czynne uczestnictwo w zawodach na Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane narty aktywność fizyczna niepełnosprawność

"Muzyczna Jedynka" prosto z Krynicy-Zdroju [POSŁUCHAJ]

Krynica-Zdrój to kolejny punkt na trasie Polskiego Radia w ramach akcji "Z głową w górach". Gośćmi piątkowej "Muzycznej Jedynki" byli: dyrektor Centrum Kultury w Krynicy Tomasz Klimek oraz prezes Uzdrowiska Krynica Żegiestów Marcin Krzemiński. W audycji nie zabrakło oczywiście muzyki i utworu z naszej "Płyty tygodnia", którą jest "Krokodyl" Dariusza Kozakiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Ferie zimowe Krynica Górska zima narty