Na Czukotce łatwiej spotkać niedźwiedzia niż człowieka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 14:00
Mateusz Kubiak, trener kadry four crossowej, spec od rowerowych konkurencji ekstremalnych, niedawno wrócił z Półwyspu Czukockiego. – Nie widziałem nigdy tak nieprzyjaznego terenu – wspomina w Czwórce. – Tam jest ciągle mróz, żadne drzewo nie ma szans wyrosnąć.
Audio
  • Czukotka jest piękna, dzika i nieprzyjazna - rozmowa z Mateuszem Kubiakiem (Co was kręci/Czwórka)
Półwysep Czukocki
Półwysep CzukockiFoto: Mateusz "Rudy" Kubiak

Czukotka/fot.Mateusz
Czukotka/fot.Mateusz Kubiak

Półwysep Czukocki jest najdalej na wschód wysuniętą częścią rosyjskiego Dalekiego Wschodu, częścią Czukockiego Okręgu Autonomicznego. Mający powierzchnię 737 tys. km kw. Czukocki Okręg Autonomiczny (ponad dwa razy większy niż obszar Polski) zamieszkuje zaledwie 50 tys. ludzi.

Polska ekipa wybrała się tam, by kręcić film dokumentalny pt. "Wieloryb z Lorino", w reżyserii Macieja Cuske. – Czukcze są jednym z trzech narodów na świecie, który może polować na wieloryby legalnie. Nie sprzedają ich mięsa. Robią to po to, by mieć, co jeść – mówi Kubiak. – Wszystko jest tam zorganizowane bardzo "pierwotnie". Gdy uda im się coś upolować schodzi się cała wieś, by dzielić się łupem. Oczywiście myśliwy zabiera rarytasy, czyli serce i język.

Zresztą Czukcze to naród, który właściwie "żyje z morza", a oprócz polowań na wieloryby urządzane są tam także obławy na morsy, czy foki. Ci, którzy do morza mają zbyt daleko, łowią renifery.

Czukcze/fot.Mateusz
Czukcze/fot.Mateusz Kubiak

Na Czukotce nie jest wcale tanio. W niektórych miejscach wszystko kosztuje bowiem… dwa razy drożej niż w Moskwie. Dlaczego? – Na Półwyspie Czukockim jest mnóstwo terenów kopalnych, np. złota – tłumaczy Kubiak.

Zdaniem gościa "Co was kręci" jedyne miasto, które wyróżnia się na tle szarego krajobrazu Czukotki to stolica, Anadyr. – Swego czasu było to typowe, komunistyczne blokowisko, które zostało pięknie odmalowane – mówi podróżnik. – Dzięki temu nie jest tam depresyjnie.

(kd)

Czytaj także

Maslenica - rosyjskie ostatki (zobacz galerię)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:40
Zabawy, tańce, śpiewy, nieograniczone spożycie blin oraz palenie wielkiej słomianej kukły. Tak w Rosji żegna się zimę w trakcie Maslenicy, czyli wschodnich ostatków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaliningrad - miasto twierdza, tuż za miedzą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 10:00
Do Kaliningradu mamy "trzy kroki", a mimo to nieczęsto tam jeździmy. Dlaczego warto wybrać się na taką wycieczkę - przekonuje Paulina Siegień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drogowskazy Czwórki" – udowodniliśmy, że Polska jest piękna!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:39
Działo się! Podczas akcji "Drogowskazy Czwórki" nasi dziennikarze odwiedzili w sumie 18 polskich miast i miasteczek.
rozwiń zwiń