Maslenica - rosyjskie ostatki (zobacz galerię)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:40
Zabawy, tańce, śpiewy, nieograniczone spożycie blin oraz palenie wielkiej słomianej kukły. Tak w Rosji żegna się zimę w trakcie Maslenicy, czyli wschodnich ostatków.
Audio
Pożegnanie zimy w Rosji
Pożegnanie zimy w RosjiFoto: www.ridus.ru

Dla Rosjan to najbardziej wesołe i smaczne święto, zwiastujące nadejście wiosny. I choć w tym roku dzień po Maslenicy termometry w Moskwie pokazują pięć stopni mrozu, to i tak do wiosny jest już  bliżej niż dalej.

Galeria: zobacz jak wygląda Maslenica w Rosji

 - To święto pojawiło się na Rusi jeszcze przed nadejściem chrzescijaństwa i ciągle czerpie z tamtej tradycji - opowiada Agnieszka Szypielewicz. - A najpiękniej pokazał to w filmie "Cyrulik syberyjski" Nikita Michałkow.

Masz świat na wyciągnięcie ręki w podróżniczym cyklu Czwórki

Według starej mądrości ludowej człowiek, który spędził tydzień Maslenicy smutno i nudno, będzie miał pecha w ciągu całego roku. Dlatego nawet w najmniejszych miejscowościach w Rosji i na Białorusi odbywają się festyny ludowe, a każdy dzień świątecznego tygodnia ma własna nazwę i własne obyczaje.

 - W tym roku jest już za późno, ale naprawdę warto choć raz wybrać się do Moskwy, żeby wziąć udział w Maslenicy - zachęca podróżniczka i autorka przewodnika po Moskwie. - W tym wypadku Rosjanie bardzo przestrzegają tradycji i nie odpuszczają, jeśli chodzi o świętowanie. I warto się pospieszyć, bo (jak twierdzą sami zainteresowani) Maslenica coraz bardziej się komercjalizuje.

Pożegnanie
Pożegnanie zimy w Rosji

Co wspólnego mają bliny ze słońcem, kogo Rosjanie odwiedzają podczas Maslenicy i kto mieszkał w Jasnej Polanie - tego dowiesz się słuchając dołączonych do artykułu nagrań z "4 do 4".

kul 

Czytaj także

"Zacząłem dostrzegać prawdę o Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 09:00
Kiedyś Mateusz Damięcki zakochał się w Rosji. Dziś marzy o tym, by rozwinąć skrzydła i ma już jasno wytyczony cel. W ciągu 5 miesięcy chce, wraz z przyjaciółmi, przejechać 50 tysięcy kilometrów, odwiedzić 33 kraje i poznać mieszkających tam ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co kryje się w jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 12:50
Jeszcze nie wróciliśmy całkiem z wakacyjnych podróży. Nosi nas po świecie. Tym razem zapraszamy do zabawy, która polega na znajdowaniu takich nazw kulinariów, w których kryją się nazwy geograficzne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie i jego berlińska trylogia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:54
Choć już od dłuższego przymierzał się muzycznej emerytury, po 10 latach milczenia postanowił powrócić. I zrobił to w wielkim stylu.Tymczasem jego największe hity powstały w Berlinie, w latach 70. Czwórka ruszyła tropem Davida Bowiego.
rozwiń zwiń