Festiwal "Nowa Tradycja" i retransmisja koncertu zespołu Odpoczno w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 18:30
"Nowa Tradycja" odmienia słowo "źródła" przez wszystkie przypadki. W tym roku 25. edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia odbywa się w dniach 16-19 maja. W niedzielę (19.05) o godz. 18.00 zapraszamy do Czwórki na retransmisję festiwalowego koncertu zespołu Odpoczno. 
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu Nowa Tradycja
Zespół Odpoczno wystąpi na festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: mat. prasowe
  • Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbywa się w tym roku w dniach 16-19 maja. 
  • To najważniejszy przegląd rodzimej sceny muzyki folkowej i muzyki źródeł. 
  • Organizatorem wydarzenia jest Radiowe Centrum Kultury Ludowej. 
  • Jednym z jurorów tegorocznego konkursu jest dziennikarz Czwórki Marcin "Duże Pe" Matuszewski. 
  • W niedzielę (19.05) o godz. 18.00 w Czwórce odbędzie się retransmisja festiwalowego koncertu zespołu Odpoczno. 

- Historia "Nowej Tradycji" to historia polskiego folku - mówiła w Czwórce Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. - Na festiwalu pojawiały się wszystkie największe nazwiska sceny folkowej - czy to w Konkursie Muzyki Folkowej, czy w ramach koncertów. Na przestrzeni tych 25 lat widać też, w jaki sposób muzycy poznawali "źródła". Na początku były to nagrania ludowe pochodzące m.in. od naszych wschodnich sąsiadów czy z tradycji celtyckiej, teraz zakres inspiracji jest ogromny i przywrócony do naszego kraju. Muzycy jeżdżą na wieś i uczą się muzyki bezpośrednio od tamtejszych mistrzów, instrumentalistów, śpiewaczek i śpiewaków.

Jednym z najważniejszych punktów w programie "Nowej Tradycji" jest Konkurs Muzyki Folkowej. W jego historii było wielu jurorów i wiele spojrzeń na muzykę "źródeł", ale za każdym razem promowali oni innowacyjne podejście do tradycji. W tym roku w obradach weźmie udział Marcin "Duże Pe" Matuszewski, który będzie reprezentował Czwórkę.

- Pojawia się coraz więcej zespołów, które w bardzo współczesny sposób podchodzą do tradycji. To nie są już tylko "grupy rekonstrukcyjne", ale też wykonawcy związani ze sceną elektroniczną albo z rockową alternatywą - mówił Duże Pe. - "Deskansenizacja" muzyki ludowej to według mnie jedyny sposób, który może ją utrzymać realnie przy życiu i przy słuchaczach, bez wsparcia z zewnątrz.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez RCKL (@folk.polskieradio)


Opoczno zagra "Dryf". Retransmisja w Czwórce

W tym roku na "Nowej Tradycji" wystąpi m.in. zespół Odpoczno - laureaci konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022 za płytę "Dryf". Odpoczno wypycha odrodzenie polskiego tańca wiejskiego na nowe terytoria, poszerzając ognistość starego, porzuconego świata o odważną, acz zabawną transowość jazzu. Zespół tworzą skrzypek Marcin Lorenc, śpiewaczka Joanna Szczęsnowicz oraz perkusista Piotr Gwadera i gitarzysta jazzowy Marek Kądziela. 

- Moim zdaniem to jedna z najciekawszych płyt ostatnich lat i zespół, na którego występ bardzo czekam, bo rzadko można go zobaczyć na żywo - zdradza rozmówczyni Bartka Koziczyńskiego. Na retransmisję koncertu Odpoczno zapraszamy do Czwórki w niedzielę (19.05) o godz. 18.00.

Odpoczno - Polka Wodna | odpoczno odpoczno

***

Na retransmisję koncertu Odpoczno w audycji "Czwarta fala" zapraszamy do Czwórki w niedzielę (19.05) o godz. 18.00.

kul/aw