Komiks na ekranie. Kto robi to lepiej: platformy czy Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 10:04
Za nami premiera nowych seriali opartych na komiksach Marvela - "Cloak & Dagger" i drugiego sezonu "Luke’a Cage’a". Czy telewizyjne produkcje komiksowe dorównują tym większym, kinowym?
Audio
  • Japoński Spider-man, realizm i uczłowieczenie superbohatera. Jak komiksy radzą sobie na małym ekranie? (Hrapkowidz/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Wydaje się, że komiks jest idealnym materiałem na serial, tymczasem nawet najlepsze produkcje platform streamingowych nie cieszą się tak dużą popularnością mediów, co kinowe blockbustery. Czy wraz z ekspansją serwisów takich jak Netflix czy Amazon serialowe wersje komiksów nabiorą na znaczeniu? - Możemy na własne oczy przyglądać się zjawisku, które nazwane zostało "złotą erą seriali" i tego właśnie doświadczamy na naszych ekranach - mówił Jakub Popielecki, redaktor naczelny Filmwebu.

- Forma komiksowa w swoim DNA ma bardzo silny komponent serialowy. Mówi się, że komiksy to współczesne mity, ale równie dużo jest w nich opery mydlanej - punktował gość Czwórki.

Jak ekranizacje komiksów na małym ekranie radziły sobie przed rewolucją platform streamingowych? Jak przez lata ewoluowała konwencja komiksu w kinie? O tym w nagraniu audycji. 

Zapraszamy także na rozmowę z Hafsteinnem Gunnarem Sigurdssonem, islandzkim reżyserem nowej czarnej komedii "W cieniu drzewa", z którym spotkała się Beata Kwiatkowska.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jakub Popielecki (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl)

Data emisji: 24.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/pg