"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" już w kinie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 19:32
Poruszająca opowieść o ludzkiej tragedii oraz wytrwałości i sile. "To klasyczny western z podziałem na dobrych i złych" - mówi prowadzący audycję Błażej Hrapkowicz.
Tomasz Komenda
Tomasz KomendaFoto: PAP/ Tomasz Gzell

Sprawą Tomasza Komendy żył cały kraj. Niesłusznie oskarżony o gwałt i zabójstwo nastolatki, młody mężczyzna trafił do więzienia na długich 18 lat. Odbywał karę za zbrodnię, której nie popełnił. Na kanwie jego historii powstał film fabularny w reżyserii Jana Holoubka. 

Posłuchaj

20:12 CZWORKA (mp3)_Hrapkowidz_2_cały_13_09_20.mp3 "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - o filmie rozmawiamy z reżyserem Janem Holoubkiem (Hrapkowidz/Czwórka)

- Słyszałem o sprawie Tomka Komendy, kiedy zrobiło się o niej głośno. Jednak nie interesowałem się nią bliżej i nie podejrzewałem, że zrobię kiedyś film o jego historii. Kiedy dostałem propozycję realizacji filmu i ciekawy scenariusz, dopiero wówczas przyjrzałem się jej bliżej. W zdziwieniu i złości zastanawiałem się, jak do tego mogło w ogóle dojść? - mówi reżyser filmu.

Trzej muszkieterowie

Film porusza kilka wątków. W tym, wątek, jak ich nazwał w audycji prowadzący, "trzech muszkieterów" - policjanta Remigiusza Korejwo i prokuratorów Dariusza Sobieskiego i Roberta Tomankiewicza, bez których uniewinnienie Tomasza Komendy nie byłoby możliwe. Mimo, że film jest oskarżeniem polskiego wymiaru  sprawiedliwości napawa również optymizmem. 

Posłuchaj też:

- W filmie postanowiliśmy nie odtwarzać prawdziwych postaci, w sensie dosłownym. Nie chciałem, żeby aktorzy „udawali” rzeczywistych bohaterów tej historii. Zwłaszcza postaci Tomka Komendy. Chciałem, żeby Piotr Trojan, który się wcielił w filmie w jego postać, bardziej odtworzył jego portret duchowy. Prostolinijność i dobroć, którą ten chłopak ma w sobie. To samo dotyczyło postaci matki Tomka, którą grała Agata Kulesza. Myślę, że to był dobry wybór, żeby stworzyć autorską interpretację „na temat” postaci. Odtwarzanie prawdziwej mimiki i sposobu mówienia byłoby karykaturalne - tłumaczy reżyser.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - Zwiastun PL (Official Trailer)/ źródło: Kino Helios Polska

Najważniejszy balans

Jak mówił Jan Holoubek, ważne było dla niego zachowanie balansu pomiędzy mówieniem o rzeczach emocjonalnych i wzruszających i nie popadaniem w kicz, lub przesadną sentymentalność. - Ważny był dla mnie też balans pomiędzy brutalnością, która jest nieodzowną częścią tego filmu, a jednak jakąś poezją, którą chciałem zawrzeć - dodaje.

W audycji również relacja Beaty Kwiatkowskiej z zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jan Holoubek (reżyser filmowy)

Relacja: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 14.05

aw