"Diego". Piłkarz, który nie udźwignął statusu boga

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:00
- Fenomenalnego piłkarza Diega przyćmiła gwiazda Maradony. Taką tezę w swoim filmie stawia Asif Kapadia i trudno się z nim nie zgodzić - przekonują krytycy filmowi Diana Dąbrowska i Błażej Hrapkowicz.
Audio
  • W jaki sposób Asif Kapadia opowiada o Diego Maradonie? (Hrapkowidz/Czwórka)
Hołd dla Diego Maradony - sierpień 2013, Neapol
Hołd dla Diego Maradony - sierpień 2013, Neapol Foto: Conde/shutterstock.com

Znaczenie Maradony wykracza daleko poza boisko. To fenomen socjologiczny i społeczno-polityczny, który dziś niektórzy mogą traktować z przymrużeniem oka Diana Dąbrowska

Młody, niezwykle utalentowany chłopak zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. W mieście, w którym piłka to religia, Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. - Są w karierze Maradony chwile triumfu i chwały, są także momenty niemalże mistyczne, jak choćby mundial we Włoszech w 1990 roku, kiedy grając dla swojej drużyny narodowej - Argentyny - Maradona musiał zmierzyć się z reprezentacją Włoch w Neapolu - wspomina gość Czwórki. - W filmie Kapadii jeden z komentatorów mówi wprost, że była to bardzo nieprzemyślana decyzja - dodaje autor audycji. 

Eksperci filmowi rozmawiają także o tym, dlaczego "Diego" to nie tylko opowieść o Maradonie, ale także o Neapolu i w jaki sposób Kapadia potraktował bohatera swojego obrazu.

W audycji także Beata Kwiatkowska opowiada także o tym, co działo się na festiwalu Transatlantyk w Łodzi - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni, fanka Napoli)

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 14.15

kul/kd

Czytaj także

Jean-Luc Godard - pozwala kinu mówić własnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 14:05
W kinach "Jean-Luc Godard. Imaginacje" - najnowszy film legendarnego francuskiego reżysera. O jego twórczości rozmawialiśmy z filozofem Pawłem Mościckim - autorem książki "Godard. Pasaże".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Kino zmysłów i cielesności

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 18:00
- Od pierwszej edycji pokazujemy kino, które dotyka, nie zawsze jest lekkie i wakacyjne. Chodzi o radykalność, bezkompromisowość, prowokację. W tym roku motywem przewodnim będzie ciało i cielesność - opowiadał Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu.  
rozwiń zwiń