Piosenki na 100-lecie: Jacek Kaczmarski "Świadectwo"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 10:30
- To utwór satyryczny, niby śmieszny, a w gruncie rzeczy mocno chwytający za gardło - opowiada Filip Łobodziński.
Audio
  • O czym jest "Świadectwo" Jacka Kaczmarskiego? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Jacek Kaczmarski - poeta, prozaik i kompozytor muzyki do własnych wierszy - Kielce 2000 rok
Jacek Kaczmarski - poeta, prozaik i kompozytor muzyki do własnych wierszy - Kielce 2000 rok Foto: PAP/Piotr Polak

Czytaj także
kazik czwórka 1200.JPG
Piosenki na 100-lecie: Kult "Lewy czerwcowy"

Jacek Kaczmarski twierdził, że jedynie uporządkował i zrytmizował autentyczną wypowiedź człowieka, którego spotkał w Szwecji w 1982 roku. - Bohater tej piosenki to nie była postać jednostkowa. Bardzo wielu z nas reprezentowało i nadal reprezentuje swego rodzaju konformizm, który pozwala w maksymalny sposób wykorzystać sytuację dla własnej prywaty. Z cynizmem popatrując na zwaśnione strony - mówi dziennikarz i wyjaśnia, na czym polegała "koniunkturalna emigracja" i w jaki sposób mogła się skończyć.  

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: "Mury" Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:45
- Utwór Jacka Kaczmarskiego, uważany za nieoficjalny hymn Solidarności, powstał na bazie katalońskiej kompozycji "L'estaca" - opowiada dziennikarz Filip Łobodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Dezerter "Spytaj milicjanta"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 17:00
Milicja Obywatelska, czyli MO, powstała w roku 1944, a w 1983 roku zaśpiewali o niej członkowie punkrockowej formacji Dezerter. - "Spytaj policjanta" był jak policzek wymierzony w MO. Mimo to utwór ukazał się oficjalnie, choć kryje się za tym partyzancka historia - opowiada Bartek Koziczyński.
rozwiń zwiń