Piosenki na 100-lecie: "Mury" Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:45
- Utwór Jacka Kaczmarskiego, uważany za nieoficjalny hymn Solidarności, powstał na bazie katalońskiej kompozycji "L'estaca" - opowiada dziennikarz Filip Łobodziński.
Audio
  • Dziennikarz Filip Łobodziński opowiada o "Murach" Jacka Kaczmarskiego (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Jacek Kaczmarski podczas koncertu Bardowie bez granic, który zakończył 18. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA 2000 w Warszawie
Jacek Kaczmarski podczas koncertu "Bardowie bez granic", który zakończył 18. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA 2000 w Warszawie Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jacek Kaczmarski jako twórca niesłychanie świadomy ułożył swój tekst w taki sposób, by pokazać samotność artysty. - Pokazać samotność człowieka myślącego w sposób niezależny w sytuacji, w której zbiorowość przywłaszcza sobie to, co on czy ona zrobili. W tym sensie jest to utwór na rocznicę niepodległość Polski wyśmienity - podkreśla Łobodziński i tłumaczy, w jaki sposób "Mury" podchodzą do zjawiska zrywu niepodległościowego.       

Czy żywioł narodowo-wyzwoleńczy jest destrukcyjny? Dlaczego warto "wyrwać murom zęby krat"? I jak burzyć, żeby nie zostały zgliszcza? O tym w nagraniu audycji.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to nowy muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na 100-lecie" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/jp

Czytaj także

Koncert Niepodległości na cześć "Młodych Wilków"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 13:01
11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Koncert Niepodległości pt. "Młode Wilki". - Większość powstańczych zrywów zaczynała właśnie młodzież, choć dziś o tym raczej się nie pamięta - mówił w Czwórce pomysłodawca i organizator tego przedsięwzięcia Jacek "Wiejski" Górski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panny Sprawiedliwe. Wokalistki opowiadają o historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:30
1 lutego odbędzie się premiera płyty "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", czyli kolejnej odsłony cyklu "Panny Wyklęte". - Znów przygotowaliśmy album, który niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. Być może dlatego, że wszystkie utwory śpiewają na nim kobiety, one też same piszą sobie teksty - opowiada pomysłodawca i muzyk, Darek Malejonek. 
rozwiń zwiń