Piosenki na 100-lecie: Aya RL "Ulica miasta"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 16:15
- Wybrałem tę piosenkę, bo doskonale oddaje klimat lat 80. i pokazuje pozorne rozluźnienie więzów politycznych i obyczajowych - opowiada Marcin Kusy z radiowej Jedynki.
Audio
  • Dziennikarz radiowej Jedynki Marcin Kusy o Aya RL "Ulica miasta" (Muzyczny lunch/Czwórka)
Poznań 1984 rok - polski zespół rockowy Aya RL, w składzie Igor Czerniawski (L), Jarosław Lach (C), Paweł Kukiz (P), przed występem w Hali Arena na koncercie Rock Arena
Poznań 1984 rok - polski zespół rockowy Aya RL, w składzie Igor Czerniawski (L), Jarosław Lach (C), Paweł Kukiz (P), przed występem w Hali Arena na koncercie Rock ArenaFoto: PAP/Longin Wawrynkiewicz

Czytaj także
lao che - koncert_1200.jpg
Piosenki na 100-lecie: Lao Che "Godzina W"

Utwór funkcjonuje pod wieloma tytułami, ale niezmiennie zachwyca precyzją wykonania. - "Na mojej ulicy nikogo nie dziwi człowiek" śpiewa Paweł Kukiz i robi to naprawdę przejmująco na zdehumanizowanym podkładzie stworzonym przez klawiszowca Igora Czerkawskiego - mówi dziennikarz muzyczny i ekspert naszego cyklu "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski".

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Dezerter "Spytaj milicjanta"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 17:00
Milicja Obywatelska, czyli MO, powstała w roku 1944, a w 1983 roku zaśpiewali o niej członkowie punkrockowej formacji Dezerter. - "Spytaj policjanta" był jak policzek wymierzony w MO. Mimo to utwór ukazał się oficjalnie, choć kryje się za tym partyzancka historia - opowiada Bartek Koziczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Cool Kids Of Death "Butelki z benzyną i kamienie"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:50
Pod koniec lat 90. muzyka rockowa uległa pewnej stagnacji. W Polsce odpowiedzią na ten stan była łódzka formacja Cool Kids Of Death. - Muzyka zespołu była zrobiona w absolutnie amatorskich warunkach, ale miała moc petardy - mówi Bartek Koziczyński.
rozwiń zwiń