Krzysztof Zalewski zapowiada "Zabawę". Nowa płyta już we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 16:50
- Od zawsze podróżuję po gatunkach, bo nie mam chyba na tyle cierpliwości, żeby trzymać się w jednej ramie przez 12 piosenek. Niektóre utwory będą rockowe, inne taneczne, jeszcze inne utrzymane w klimacie Toma Waitsa, ale faktycznie na "Zabawie" sporo będzie instrumentów klawiszowych - przyznaje Krzysztof Zalewski. 
Krzysztof Zalewski na scenie koncertowej Czwórki
Krzysztof Zalewski na scenie koncertowej CzwórkiFoto: Bartosz Bajerski/Czwórka

Posłuchaj
08:58 [CZWORKA]Muzyczny Lunch 13 sierpień 2020 zalewski.mp3 Krzysztof Zalewski o nowej płycie, mieszaniu gatunków i współpracy z Moniką Brodką (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Zabawa" w wąskim gronie

"Zabawa" będzie piątym studyjnym albumem w dorobku artysty. - Tym razem poradziłem sobie bez gości i cały album nagraliśmy we trójkę - z moim serdecznym przyjacielem perkusistą Bolkiem Wilczkiem i z basistą i świetnym klawiszowcem Andrzejem Markowskim - mówi gość Czwórki. - W jednej piosence wsparł nas jeszcze Tomek Duda na saksofonie, a kompozycyjnie w dwóch utworach pomógł Dawid Podsiadło.

Co przynosi noc?

Jak dotąd Krzysztof Zalewski zaprezentował dwa single z nowego wydawnictwa. "Tylko nocą" opowiada o nocy, która jest wentylem bezpieczeństwa. - Czasem, kiedy można się obnażyć, zdjąć maskę. Miejscem na to, co nieuświadomione lub ukryte. Taniec podobnie. Pozwala wyzwolić się ze schematów dnia codziennego, uwolnić się na chwilę z narzuconych ról. Czasami trzeba tańczyć jak wariat, żeby nie zwariować - wyjaśnia. Autorami teledysku do piosenki są Marta Frączek i Piotr Onopa, który współpracował już z Krzysztofem Zalewskim, tworząc obrazy do "Miłość Miłość" i "Jednego Serca".

Krzysztof Zalewski "Tylko nocą" / KayaxTV

Brodka reżyseruje Zalewskiego

Drugi singiel - "Annuszka" - nawiązuje do jednej z ulubionych powieści artysty - "Mistrza i Małgorzaty". - Piosenka jest próbą odpowiedzi na pytanie - o czym bym myślał, wiedząc, że zostało mi pięć minut życia. Jak poradzić sobie ze świadomością nieuchronności śmierci - opowiada muzyk. 

Posłuchaj także:

Za reżyserią teledysku do "Annuszki" stoi duet Brodka/Dzienis. - Od dawna chciałem, żeby Monika zrobiła mi teledysk i ciągle wierciłem jej o to dziurę w brzuchu i wreszcie się udało - opowiada Zalewski. - Jestem fanem jej podejścia do sztuk wizualnych. Monika, oprócz tego, że jest bardzo muzykalna, ma wyjątkowe wyczucie, jeśli chodzi o światło i kompozycję kadru. Ma sprecyzowane, jasne i świetne pomysły, które z wyczuciem na obraz przekłada Przemek Dzienis - podsumowuje rozmówca Damiana Sikorskiego.

Krzysztof Zalewski "Annuszka" / KayaxTV

Premiera albumu "Zabawa" Krzysztofa Zalewskiego odbędzie się 18 września 2020 roku. 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Krzysztof Zalewski

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 13.05

kul

Czytaj także

Hania Rani o płycie "Home": naszkicowałam swoje miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 21:00
3 lipca ukaże się na CD i winylu nowa płyta Hani Rani - pianistki i kompozytorki, którą zna już cały świat. - Na krążku "Home" szkicuję swój dom - w wymiarze symbolicznym i dosłownym - opowiada artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pola Rise i Andy Ward: mamy wspólny korytarz dla emocji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:30
Izolacja rozumiana jako przestrzeń luźnego przepływu myśli niektórym artystom przyniosła wiele dobrego. W tym gronie znaleźli się m.in. Pola Rise i Andy Ward, który w dwóch różnych częściach świata stworzyli piosenkę, która stała się początkiem dłuższej współpracy.
rozwiń zwiń