Hania Rani o płycie "Home": naszkicowałam swoje miejsce na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 21:00
3 lipca ukaże się na CD i winylu nowa płyta Hani Rani - pianistki i kompozytorki, którą zna już cały świat. - Na krążku "Home" szkicuję swój dom - w wymiarze symbolicznym i dosłownym - opowiada artystka.
Hania Rani
Hania RaniFoto: Marta Kacprzak

Trasa koncertowa to najlepsze miejsce do wyobrażania sobie muzyki Hania Rani

Nowy album to historia miejsc, które stają się naszym domem - czasem z przypadku, czasem z wyboru. Hani Rani dużo podróżuje, a swoje płyty nagrywa w różnych miastach. Tak powstawała "Esja", a także "Home". - W pewnym sensie utwory na oba krążki powstawały równolegle. Niektóre utwory z "Home" pochodzą z 2016 roku, z czasów, kiedy mieszkałam i studiowałam w Berlinie - wspomina rozmówczyni Damiana Sikorskiego.

09:02 [CZWORKA]Stacja Kultura 22 czerwiec 2020 hania rani.mp3 Hania Rani o płycie "Home". Jak powstawał jej drugi autorski album? (Stacja Kultura/Czwórka)

Prawdopodobnie tytułowym "domem" jest dla mnie muzyka Hania Rani

Album "Home" oddaje całą przestrzeń: oddechy, stukot klawiszy, uderzenia młoteczków, hałasy. W ten sposób artystka postanowiła pokazać, że wszystko jest muzyką. -  Lubię słuchać dźwięków, które powstają, kiedy instrumenty "pracują". Tego nie usłyszy publiczność na koncercie, ale na płycie już tak. Ustawiliśmy mikMIN t: Berlitofony tak blisko, żeby zarejestrowały każdy szmer - wyjaśnia gość Czwórki. - Tak jak na "Esji", na płycie "Home" nie mogło zabraknąć tych pięknych hałasów - dodaje. 

Posłuchaj także:

Na nowej płycie Hania Rani poszerzyła dotychczasowe instrumentarium o swój głos. - Tak się stało, że moje życie popchnęło mnie w nowe rejony, takie jak wokal i aranżacja. W tym sensie "Home" jest bardzo autobiograficznym albumem. Pokazuje, jaka teraz jestem - mówi Rani. 

Hania Rani "F Major" / Gondwana Records

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Hania Raniszewska

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 11:40

kul/ac

Czytaj także

Skubas: nowe piosenki to fotografie mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:50
Po pięciu latach od ostatniej płyty Skubas nagrał "Szklane miesiące" i tym właśnie singlem zapowiada nowy, bardzo osobisty album.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baranovski: dystans jest najbardziej potrzebny artyście

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:30
Złote single, jedna płyta, trzy nominacje do Fryderyków. Czas na trasę koncertową. Baranovski w najbliższym czasie zagra 23 koncerty. Krytycy mówią: tak się robi rasowy pop. 
rozwiń zwiń