Krakowianka od Tricky'ego. Marta Złakowska śpiewa z legendą trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:50
Poznała go, kiedy właściwie pożegnała się z muzyką. Jeden koncert, na którym zaśpiewała "w zastępstwie", zamienił się w trwającą dwa lata trasę. Teraz ukazała się ich wspólna płyta. Krakowianki Marty Złakowskiej i legendy trip-hopu - Tricky'ego. 
Marta Złakowska i Tricky
Marta Złakowska i TrickyFoto: Pierrick Allain / arch. prywatne artystki

Tricky przez długi czas próbował nauczyć się wymawiać moje nazwisko. Teraz na koncertach mówi, że jest z nim Marta Zzzzz Marta Złakowska

Prekursor bristol soundu jest obecny na scenie od ponad 30 lat. Występował m.in. z Massive Attack, w projekcie Nearly God śpiewał z PJ Harvey i Björk. "Fall to Pieces" to 14 studyjny krążek Tricky'ego i debiutancki album w dorobku Marty. - Choć wiem, że jestem jedynie częścią składową płyty, która w całości jest dziełem Tricky'ego, to dzięki jego wsparciu i empatii czuję, że "Fall to Pieces" to także ja - opowiada wokalistka. - Dzwonimy do siebie, konsultujemy się, a on zawsze powtarza: Marta, wiem, co czujesz, ja też kiedyś byłem debiutantem.

Posłuchaj
04:48 Marta + ULA 1 mp3.mp3 Marta Złakowska o krążku "Fall to Pieces" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Album jest świadectwem bardzo trudnego momentu w życiu artysty, który w ubiegłym roku pożegnał swoją córkę Mazy. - Ta płyta to pewnego rodzaju pamiętnik, naczynie na emocje, które przez długi czas kumulowały się u Tricky'ego. Praca nad tymi utworami była jak towarzyszenie osobie, która jest w żałobie - opowiada Złakowska. - W trakcie nagrań Tricky wielokrotnie powtarzał, że czuje, że wraca z dalekiej podróży. Że znów czuje energię, która towarzyszyła mu w studiu przed laty.

Posłuchaj
03:20 MARTA + ULA 2 mp3.mp3 Marta Złakowska o muzycznych inspiracjach i planach na przyszłość (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Słucham Radiohead, zawsze podobało mi się to, co robi James Blake, teraz jestem oczarowana najnowszym krążkiem Sevdalizy Marta Złakowska

Płyta powstawała w berlińskim mieszkaniu Tricky’ego w drugiej połowie 2019 roku. Głos Marty Złakowskiej usłyszymy w dziewięciu utworach na krążku. - Wszystko to, co dzieje się, odkąd Tricky pojawił się na mojej drodze, powoduje, że coraz częściej i coraz odważniej myślę o solowych utworach. Ale nie robię nic na siłę. Przyglądam się, słucham, szukam swojego miejsca w różnych obszarach muzyki elektronicznej. Czekam na właściwy moment - dodaje.   

Tricky - Thinking Of feat. Marta / Tricky

***

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Marta Złakowska (wokalistka)

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 13.20

kul

Czytaj także

Baasch: chłód jest pozorny, w muzyce wybebeszam się

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 12:00
"Brokat" to singiel promujący nową płytę Baascha. Oficjalna premiera utworu odbędzie się 28 maja, już dziś możesz go usłyszeć w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

La Giang: idę ostro w stronę parkietu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 10:00
Radek Krzyżanowski gra w zespole Kamp!, współtworzy także projekty We Draw A i Bezkres, a ostatnio, jako La Giang, zadebiutował w oficynie Roba Hesa. - Poczułem potrzebę zaspokojenia parkietowych potrzeb, poczułem zew tańca - śmieje się Radek Krzyżanowski.
rozwiń zwiń