Illusion: "Nóż" wylazł nam spod palców

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem Bartek Koziczyński opowiada o tym, jak powstał utwór "Nóż" grupy Illusion.
Tomasz Lipnicki
Tomasz LipnickiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Grunge made in Poland

Zobacz także
Lipali Tomasz Lipnicki 1200.jpg
Tomasz Lipnicki z płytą "Mosty, rzeki, ludzie". To metafora życia

W 1992 roku były muzyk grup She i Skawalker Tomasz "Lipa" Lipnicki oraz Jerzy "Jerry" Rutkowski i Paweł Herbasch założyli zespół Illusion. Debiutancka płyta tej formacji ujawniała fascynację członków grupy modnym wówczas grungeem (w szczególności dokonaniami amerykańskich zespołów Soundgarden, Alice in Chains, Pearl Jam, Nirvana, Helmet, Rage Against the Machine), połączonym z ciężkim brzmieniem Pantery i elementami rapu, wprowadzonymi pod wrażeniem twórczości grupy Cypress Hill. -  - Przystępując do pracy nad "2" mieliśmy już swój sprzęt, dzięki któremu mogliśmy dopracować brzmienie - wspomina Jerzy "Jerry" Rutkowski. -  Kiedy słyszałem, jakie dźwięki wydaje moje wiosło, to aż mi się żyć chciało. Nowe numery same się grały.

Posłuchaj
04:35 CZWORKA Muzyczny Lunch - Illusion 21.01.2021.mp3 "Nóż" zespołu Illusion. Jak powstał ten utwór? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Riff, który zbudował utwór


Sprawdź
illusion_711.jpg
Illusion: "Anhedonia" jest twarda, wraca do korzeni

Drugi album zespołu - "Illusion 2" - ukazał się w 1994 roku. Krążek nasycony był potężnymi brzmieniami, ostrymi i rwanymi riffami oraz agresywnym wokalem "Lipy". Płyta była dziełem wyjątkowo spójnym zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym, a jej twórcy skupili się na pokazaniu brutalizacji życia w Polsce. Z tego albumu pochodził utwór "Nóż", który do dziś jest najbardziej rozpoznawalną wizytówką grupy. - Na którejś z pierwszych koncertów Illusion Jerry zaczął "cisnąć" ten charakterystyczny riff, który stał się podstawą całego utworu. Kazałem mu go natychmiast zapamiętać, żeby wrócić to tego motywu na próbach - wspomina Tomasz "Lipa" Lipnicki. - Ten numer po prostu wyszedł nam spod palców, jakby był zakodowany w naszym DNA i tylko czekał na odpowiedni moment - dodaje muzyk. 

Sprawdź także:

Posłuchaj
Lipali_1_711.jpg
Lipali zagrali w Czwórce! Posłuchaj koncertu

Illusion miesza w trendach

"Nóż" zapisał się w pamięci fanów rocka także z powodu świetnego teledysku. Muzycy prezentowali się w nim w trendach grunge'owej mody, ale z lokalnym kolorytem w postaci czapki-uszanki. - Koszule w kratę i ciężkie buty do krótkich gaci robiły na nas wtedy ogromne wrażenie. Uszanka natomiast była naszą interpretacją amerykańskich trendów - śmieją się rozmówcy Bartka Koziczyńskiego.

ILLUSION "NÓŻ" - VIDEO: YACH PASZKIEWICZ 1994 / Yach Paszkiewicz

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Bartek Koziczyński

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Seider z projektem Kambo. "Mama Selita potrzebowała oddechu"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:01
Igor Seider, wokalista grupy Mama Selita powraca z nowym projektem, czyli Kambo. Muzycy już planują nagranie materiału na EP-ke i przyszłoroczne koncerty. 
rozwiń zwiń