"Przybysze z Matplanety". Jak powstał przebój zespołu Omni?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 20:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Bartek Koziczyński opowiada o historii powstania utworu "Przybysze z Matplanety" zespołu Omni.
Zespół Omni
Zespół OmniFoto: arch. artystów / Piotr Kłosek

Marceli Latoszek, Gerard Sawicki i Rafał Błażejewski w 1982 roku założyli zespół Omni. Ich muzyka nawiązywała do rocka progresywnego, ale słychać w niej było także syntezatory, sekwencery, a nawet wiolonczelę. Pierwsza płyta grupy - zatytułowana "Omni" - ukazała się w 1985 roku. Potem były kolejne "Mermaids" i "Tomek Beksiński" oraz utwór "Drzewo z Toledo", wydany na składance "Sonda". Najsłynniejszym utworem Omni, który ukształtował pokolenia twórców muzyki elektronicznej w Polsce byli "Przybysze z Matplanety". Na oficjalną premierę tego numeru fani muzyki musieli czekać niemal 40 lat.

Piosenka powstała z myślą o edukacyjnym show Telewizji Polskiej, który był emitowany od 1983 roku do połowy lat 90. - Na początku w ogóle nie wiedzieliśmy do jakiego programu tworzymy muzykę. Dopiero w trakcie pracy, ktoś podsunął nam fragment scenariusza jednego z odcinków - wspomina  Marceli Latoszek. - Zrobiliśmy frywolną piosenkę, którą można było traktować jako żart muzyczny.

"Żart" okazał się jednak wyzwaniem, bo w grupie Omni brakowało wokalisty.  - Naśpiewałem tam "rybę", ale zaznaczyłem, że nie będę wykonawcą piosenki. Zrobił się problem, bo nie mogliśmy znaleźć wokalisty. Pojawił się nawet pomysł, żeby w utworze w ogóle nie było wokalu - opowiada gość Czwórki. - Na szczęście pojawił się Andrzej Zaucha, który podjął się tego zadania. Drugi głos zapewniła redaktorka telewizyjna Ewa Urbańska.

Przybysze z Matplanety / OMNI - temat

Do premiery albumu "Opera Omnia" z 2022 roku, "Przybysze z Matplanety" byli dostępni wyłącznie w okrojonej i monofonicznej wersji, nagranej z telewizora. Ewentualnie można było sięgnąć po covery - z których najgłośniejszym był ten w wykonaniu grupy Coma i Darii Zawiałow. Ekipa Piotra Roguckiego umieściła go na płycie "Sen o siedmiu szklankach". - To był dla nas bardzo ważny kawałek z dzieciństwa. Jakbym miał więcej miejsca na plecach, to wytatuowałbym sobie Pi i Sigmę - śmieje się Piotr Rogucki. - Poza tym to świetna kompozycja i świetna melodia.

Posłuchaj
03:21 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - matplaneta 24 02 2022.mp3 "Przybysze z Matplanety" - jaka jest historia piosenki, w której zaśpiewał Andrzej Zaucha (Muzyczny Lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Bartek Koziczyński

Data emisji: 24.02.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Sosnowski i "Hej!". "To ostatni singiel polskiego Toma Waitsa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Bartek Koziczyński wspomina twórczość Barta Sosnowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

DJ BRK: teraz spełniam swoje artystyczne marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 19:00
DJ BRK jest świetnie znanym producentem w muzycznym świecie. Po latach pracy zdecydował się wydać autorski album, producencki. Płyta ma ukazać się w połowie roku, a znajdzie się na niej 15 kompozycji, każda z nich nagrana z innym artystą. 
rozwiń zwiń