Meek, Oh Why? w cyklu "Był sobie numer". Jak powstawał utwór "Zachód"?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 17:28
Meek, oh Why?, czyli Mikołaj Kubicki, wydał niedawno krążek "Offline". Zasłynął jednak już kilka lat temu krążkiem "Zachód", który promuje singiel pod tym samym tytułem. 
Meek Oh Why
Meek Oh WhyFoto: mat. pras./Alicja Kozak

"Zachód" to trzeci, a zarazem najbardziej przełomowy album projektu "Meek, Oh Why?". Ukazał się w 2019 roku, a promował go singiel pod tym samym tytułem, w którym usłyszymy gościnnie Sarsę oraz trio Hyper Son. - Moja perspektywa wobec tego utworu wciąż się nie zmienia. Trochę mnie to aż niepokoi, bo ten "Zachód" cały czas bardzo mi się podoba, a harmonie, które są na końcu dalej mnie tak samo cieszą. Nie przedawnił się, choć minęło już kilka lat - mówił Mikołaj Kubicki.

Jak opowiadał, współpraca z artystami, których usłyszymy na krążku układała się znakomicie. - Sarsa to niesamowita osobowość, ma taki "pazur", pamiętam spotkanie z nią i omawianie szczegółów dotyczących realizacji tego projektu. Czuję, że wniosła mnóstwo dobrej energii w ten utwór, a podczas koncertu świetnie czuje się na scenie i kontroluje ją - podkreślał artysta. - Graliśmy ten numer publicznie razem trzy razy i cała sala śpiewała z nami. To robiło na mnie ogromne wrażenie, a potem przez trzy miesiące nie mogłem wylądować na Ziemi - opowiadał wokalista.

"Futurystyczne synthowe brzmienie w połączeniu z intrygującą liryką i wyjątkową lekkością wokalną Mikołaja składają się na hipnotyczną całość, która odkrywa nowe oblicze muzyki balansującej między hip-hopem, a popem alternatywnym" - piszą o krążku "Zachód" wydawcy. - "Zachód" ma w sobie odwagę człowieka, który liczy sobie ćwierć wieku, nie jest już małolatem, ale jednak wciąż ma w sobie mnóstwo otwartych, szczerych i odważnych emocji - mówił o piosence sam wokalista.

Posłuchaj
07:12 _PR4_AAC 2022_05_05-13-45-45.mp3 Meek, Oh Why? o historii powstania utworu "Zachód" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

W utworze "Zachód" ważna jest także warstwa liryczna, a Mikołaj Kubicki, który jest autorem tekstu, zabiera słuchaczy na spacer po Krakowie. - Już wówczas nie mieszkałem w tym mieście, ale byłem w studiu u mojego przyjaciela. Refren, składający się z powtórzeń i krakowskich "smaczków" językowych idealnie mi się wtedy poskładał - wspominał w rozmowie z Czwórką.

 Źr. Asfalt Records/Meek, Oh Why? "Zachód"

Teledysk do tytułowego singla powstał w reżyserii Olgi Czyżykiewicz i zdjęciami Adama Romanowskiego.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Piotr Truszkowski

Gość: Mikołaj Kubicki (Meek, Oh Why?)

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 13.05

kd

Czytaj także

"Wszystko OK?". Piotr Rubens Rubik - tak powstawał ten numer

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 16:28
- Do końca życia będę pamiętał dzień, w którym złożyłem ten utwór w jedną formę i zacząłem dopisywać do niego tekst. Jechałem samochodem ulicami Warszawy, to był późny wieczór, a ja nuciłem sobie refren - opowiadał Piotr Rubens Rubik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był sobie numer". Jak powstawał utwór Verø "Łakocie"?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:35
Verø to Weronika Szatkowska, wokalistka, która na koncie ma m.in. singiel "Łakocie". - Po prostu podeszłam do syntezatora i stworzyłam muzykę do tekstu, który powstał dużo wcześniej - wspominała w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń