Bez i "Przystań". Historia piosenki o... rybie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 15:20
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Kuba Piątkowski wybierze się na "Przystań" z zespołem Bez.
Zespół Bez z Poznania
Zespół Bez z PoznaniaFoto: arch. prywatne zespołu

Bez wyrósł w promieniach przekwitającego słońca i kwaśnych deszczy. Tam, gdzie swoboda, eksperymenty w brzmieniu i muzyce wrastają w piosenkowość. Mimo krótkiego pobytu wydał dwa, bardzo dobrze przyjęte, albumy. Na drugim z nich - "Jednym okiem śnię" - znalazła się "Przystań". - W pierwszej wersji ten numer brzmiał zupełnie inaczej. Mieliśmy gotowe motywy "A" i "B", ale okazało się, że nie potrafimy ich połączyć. Dołączyliśmy do tego moduł "C" i kombinowaliśmy w różnych konfiguracjach – wspominają muzycy. – W pewnym momencie pozbyliśmy się "A" i powstała nowa piosenka.

Bez zarejestrował ją w opuszczonej willi pod Warszawą, która jeden z muzyków zaadaptował na tymczasowe studio. – Mieliśmy do dyspozycji salon i hall. Dużo przestrzeni dla instrumentów. Oprócz omikrofonowania wszystkich sprzętów mieliśmy jeszcze jeden mikrofon, który wspierał pogłos. Być może to też przyczyniło się do tego, jakie brzmienie udało nam się osiągnąć – mówią członkowie zespołu Bez.

Piosenki Bzu opowiadają o gąszczu nieokiełznanych, niedojrzałych uczuć – jak na kartkach wyrwanych z pamiętnika. Zespół czerpie z szeroko rozumianej muzycznej alternatywy i jej różnych gałęzi. Można doszukiwać się tu odcieni neopsychodelii, barwnych, gęstych shoegaze’owych brzmień, dreampopowej delikatności czy transowych space rockowych odlotów. – W warstwie tekstowej też były zawirowania, bo najpierw „Przystań” miała inne słowa. Kiedy jednak usłyszałam, jak nasz perkusista nuci sobie ten utwór pod nosem, postanowiłam to wykorzystać – przyznaje wokalistka. – Słowa utworu są wypadkową tekstu Filipa i moich przemyśleń. W dużym skrócie "Przystań" opowiada o odpływającej wielkiej rybie.

Bez - Przystań (Official Video) / Koty Records

Posłuchaj
04:38 CZWÓRKA Muzyczny lunch - bez 23.06.2022.mp3 Bez o "Przystani" - jak postał ten utwór? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Jakub Piątkowski

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Snowman - "Niezmiennie" od 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Michał Kowalonek opowiada o numerze "Niezmiennie" grupy Snowman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raindow o "Miało padać": to piosenka z sesji zdjęciowej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 14:50
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Michał Daniluk spotkał się z zespołem Raindow i sprawdził w jakich okolicznościach powstała piosenka "Miało padać".
rozwiń zwiń