Snowman - "Niezmiennie" od 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Michał Kowalonek opowiada o numerze "Niezmiennie" grupy Snowman.
Snowman
SnowmanFoto: fot. M.Kłusak/mat. promocyjne

Riff z kanapy, dylematy w studiu

Snowman zadebiutował na polskim rynku fonograficznym w 2009 roku krążkiem "Lazy". Płyta została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i krytyków. Trzy lata później ukazał się drugi album zespołu "The Best Is Yet To Come" prezentujący bardziej piosenkowe, melodyjne i dynamiczne oblicze grupy dowodzonej przez Michała Kowalonka. Utworem zamykającym ten krążek była kompozycja "Niezmiennie". - Riff do tego numery wymyśliłem siedząc na kanapie, podobnie jak i okrzyk, który brzmiał "My friends". Pierwotnie cały tekst był w języku angielskim, ale to się zmieniło w trakcie pracy z zespołem - opowiada Michał Kowalonek.

Oda do przyjaciela "in English"

Jak się okazuje na początku zespół przyjął ten utwór z umiarkowanym entuzjazmem. - Perkusista Daniel Karpiński był na nie i tłumaczył, że dla niego to jest zbyt hip-hopowe. Adam Brzozowski - nasz klawiszowiec - przekonywał, żeby dać piosence szansę. Wreszcie zdecydowaliśmy zarejestrować ten numer i dołączyć go do demówki, w wersji angielskiej - wspomina muzyk. - To była taka oda do przyjaciela "in English". bo jako Snowman mieliśmy założenie, że śpiewamy po angielsku.  

Bors, Wiraszko, Kowalonek

Ostatecznie "Niezmiennie" trafiło na płytę "The Best Is Yet To Come" w języku polskim, będąc jedną z dwóch piosenek w języku ojczystym. - Namówił nas na to Marcin Bors, który produkował album, a tekst do piosenki napisał Michał Wiraszko z zespołu Muchy - mówi Michał Kowalonek. - Kiedy pierwszy raz to zaśpiewałem, to nic w tym numerze nie brzmiało, nic do siebie nie pasowało. Dopiero kiedy wróciłem do domu i przez dwa tygodnie pracowałem nad wokalem i interpretacją, udało mi się "wejść" w temat.

SNOWMAN - Niezmiennie (Official Video) | KayaxTV

Po kilku latach przerwy w wydawaniu - w 2021 roku - Snowman opublikował nową piosenkę zatytułowaną "Tak bardzo chciałbym popłynąć z tobą na małej łódce prosto do Chin". - Na razie zespół śpi snem zimowym, ale ciągle jest. I tak już od 20 lat - podsumowuje lider zespołu.  

Posłuchaj
04:36 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - snowman 02.06.2022.mp3 Snowman i "Niezmienne" - jak powtał ten numer? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Adam Smolarek

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 13.48

kul

Czytaj także

Patrick The Pan i Daria Zawiałow. Historia "Remanentów serca"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 13:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Patrick The Pan opowiada o historii powstania utworu "Remanenty serca". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

RiTa Pax: "Tribute to Breakout" to nowa płyta ze starą duszą

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:20
- W latach 60. w Polsce zespół Breakout był oknem na Zachód. Muzycznym i wizualnym. Muzycy grali na światowej klasy instrumentach i to było słychać w ich brzmieniu. Co więcej, byli doceniani za granicą, nie tylko w bloku państw wschodnich - mówią członkowie grupy Rita Pax, która właśnie wydała płytę "Piękno. Tribute to Breakout". 
rozwiń zwiń