Modlitwa współczesnego człowieka. Michał Wiraszko o nowym singlu Much

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 15:30
- Jedną z ról artysty jest pokazywanie ludziom, co naprawdę jest w życiu ważne. Nawet jeśli czasami odbywa się to kosztem samego siebie - mówi Michał Wiraszko, wokalista, autor tekstów i lider zespołu Muchy. 
Michał Wiraszko
Michał WiraszkoFoto: Czwórka/Ula Kaczyńska

Album, który zdał egzamin

W lipcu 2021 roku, zespół Muchy powrócił z nowym krążkiem. - Album "Szaroróżowe" ukazał się po siedmiu latach przerwy. To był powrót wymarzony i wyczekany. Ale też pełen niepokoju, czy ten nowy materiał sobie poradzi - opowiada gość Czwórki. Obawy okazały się nieuzasadnione. Płyta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i otrzymała Fryderyka w kategorii "Najlepszy album rockowy". - Za nami niesamowity rok, który przypomniał nam, jakich fantastycznych mamy fanów i jak dużą przyjemność dają nam spotkania z nimi na żywo. 

Modlitwa współczesnego człowieka

Piątym i najprawdopodobniej ostatnim singlem promującym to wydawnictwo jest utwór "Nie tak". Kompozycja zamyka album, będąc jednocześnie jego najmocniejszym, najbardziej wymownym akcentem i pointą całości. Tekstowo, to jedna z najważniejszych wypowiedzi artystycznych Michała Wiraszki. - Jest pewna upiorność w aktualności tego utworu, o którym - na własne potrzeby - myślę, że jest modlitwą współczesnego człowieka, niezależnie czy w coś wierzy, czy nie - mówi. - Jako cywilizacja dobrnęliśmy do czasów powszechnej dostępności wygów i dóbr. Mamy wszystko i nie powinniśmy narzekać, a jednak to robimy. Nie wiem, na ile wierzyć w przeznaczenie albo w siłę wyższą. Może to, co dzieje się od kilku lat ze zdrowiem i spokojem tej planety, jest jakimś memento, "paluszkiem bożym". Roboczo nazwaliśmy ten numer "Janerka", bo tak skojarzyła nam się jego melodia i ekspresja.

Muchy - Nie tak (Official Video) / KayaxTV

"Kiedy piszę teksty dla innych, jestem jak aktor, który przygotowuje się do roli"

Muchy są macierzystą formacją Michała Wiraszki, ale artyście zdarza się występować gościnnie z innymi muzykami oraz pisać dla nich teksty. - Nie mam skoroszytu ze szkicami piosenek, więc ten proces nie odbywa się na zasadzie: przychodzi do mnie wokalista, mówi, że chce piosenkę o miłości, a ja pod literą "M" wyszukuję w moim notesie tekst - śmieje się rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Kiedy piszę dla innych twórców, pracuję trochę jak aktor, który przygotowuje się do nowej roli. W trakcie tworzenia tekstu dla Janusza Panasewicza i Jana Borysewicza przesłuchałem wszystkie albumy Lady Pank, przeanalizowałem teksty Andrzeja Mogielnickiego, sprawdziłem, jakie słowa zostały w nich użyte i co za tymi słowami stoi - dodaje Michał Wiraszko. 

Posłuchaj
53:34 2022_05_25 09_06_38_PR4_Wszystko_gra.mp3 Michał Wiraszko o nowym singlu Much, featuringach i pisaniu dla innych artystów (Wszystko gra/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Michał Wiraszko (Muchy) 

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Igo: jestem melodystą, uwielbiam ładne piosenki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:50
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to obchodząc w tym roku 30. urodziny, będę miał na koncie dziesięć studyjnych albumów - mówi Igor Walaszek, czyli Igo. Właściciel jednego z najciekawszych męskich wokali na polskiej scenie muzycznej pracuje nad pierwszą solową płytą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Benedek o Ladaco: jest przewrotny i ironizuje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:30
- Ladaco i Rafał Benedek przenikają się i ciągle poznają. Ladaco wzmacnia pewne moje cechy, jest w nim przewrotność, ironia i potrzeba rozrabiania - o swoi scenicznym alter ego opowiada Rafał Benedek.
rozwiń zwiń