Jakub Skorupa: jestem z Polski i piszę o tym, co widzę i czuję

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 18:30
- Dzień dobry, jestem z Polski - śpiewa Jakub Skorupa w piosence, która zapowiada jego drugi album. - Nowe piosenki miałem gotowe już w dniu premiery "Zeszytu pierwszego". Stworzyłem je, kiedy zdałem sobie sprawę, że nie jestem artystą, który pisze tylko do szuflady - mówi gość Czwórki. 
Jakub Skorupa - wokalista, autor tekstów i kompozytor w studiu Czwórki.
Jakub Skorupa - wokalista, autor tekstów i kompozytor w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Jakub Skorupa zadebiutował utworem "Pociągi towarowe".
  • W 2022 roku wydał pierwszą płytę "Zeszyt pierwszy".
  • W tym roku ukaże się jego nowy album.
  • Promują go piosenki "Dzień dobry, jestem z Polski" i "No to cześć", w której artyście towarzyszy Piotr Zioła.

Skorupa i Zioła - artyści wobec oczekiwań

Pierwszym singlem zapowiadającym nowy materiał był duet z Piotrem Ziołą. Piosenka "No to cześć". Artyści "podają" w nim miejscami zuchwały i dość ironiczny tekst o skutkach ubocznych oczekiwań odnośnie kariery artysty.

- Zależało mi, żeby to właśnie ta piosenka ukazała się na początku, bo opowiada o tym, co czułem przez ostatnie miesiące. I nie byłem w tym sam, bo podobne przemyślenia miał też Piotrek - wspomina rozmówca Damiana Sikorskiego.

Ponury raport z Polski

Drugi singiel - "Dzień dobry, jestem z Polski" - to przewrotny numer o Polsce - "radośnie rytmiczny, jak kroki przechodnia idącego ścieżką po wiosennym parku i gryzący, jak niepasujący do ładnej pogody wełniany sweter". Artysta wyciąga na wierzch polskość - brzydką, irytującą i dającą się zamknąć w wyrażanym ze wzruszeniem ramion "no tak tu już jest, co zrobisz". 

- "Dzień dobry, jestem z Polski" jest stosunkowo ponurym numerem jak na mnie, ale ma za to fajny klip, który zrobiliśmy z moimi fanami. Okazało się, że przy okazji piosenki o tym, że jestem z Polski i nie za bardzo mi się tu wszystko podoba, byliśmy w stanie stworzyć społeczność, która dzieli się doświadczeniami - mówi gość Czwórki. - To jest bardzo budujące, że kiedy trzeba, potrafimy szybko się zjednoczyć i stać zespołem.

Jakub Skorupa - Dzień dobry, jestem z Polski | Jakub Skorupa

Jakub Skorupa przyznaje też, że wiele osób mówi mu, że druga płyta jest ważniejsza od pierwszej. - A ja sobie myślę, że będzie, co ma być, po prostu zobaczymy. na razie nie chciałbym o niej zbyt dużo mówić -  przyznaje artysta.

Zobacz także:

Kim jest Jakub Skorupa?

Jakub Skorupa w 2022 roku wydał debiutancki album "Zeszyt pierwszy". Dwukrotnie był nominowany do Fryderyków 2023 i został nagrodzony Bestsellerem Empiku w kategorii "Odkrycie roku". Wraz z zespołem grał na takich festiwalach jak Męskie Granie, Off Festival czy Letnie Brzmienia. Ma 37 lat, pochodzi z Knurowa, a na stałe mieszka w Gliwicach.

Posłuchaj
23:21 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - jakub skorupa 11.03.2024.mp3 Jakub Skorupa zapowiada nową płytę. Co się na niej znajdzie? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Jakub Skorupa i Damian Sikorski w "Muzycznym Lunchu". Jakub Skorupa i Damian Sikorski w "Muzycznym Lunchu".

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski 

Gość: Jakub Skorupa

Data emisji: 11.03.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/mo

Czytaj także

Sonia pisze piosenki. Nowy singiel "Alice" zadedykowała babci

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 17:00
Jako "Sonia pisze piosenki" zadebiutowała cztery lata temu, a potem zrobiła sobie przerwę. Pierwsze piosenki po powrocie - "Młodość" i "Ateny" wydała w 2022 roku. W tym ukazały się kolejne utwory "Lato" i "Alice" - najnowszy singiel Soni Wąsowskiej, który artystka nagrała dla swojej babci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebiśniegi: lubimy wracać do źródeł, które nas budują

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 09:40
To może wydać się mało prawdopodobne, ale pierwsze piosenki zaczęli tworzyć w dniu, w którym się poznali. Zadebiutowali singlem "Ostatni dom", teraz zespół Przebiśniegi wydał nowy utwór. "Kierunek" to kontynuacja drogi do debiutanckiej płyty.
rozwiń zwiń