Electrum Up To Date Festival - dobra zabawa i akcja "Don’t worry be yourself”

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 12:20
Wielkimi krokami zbliża się Electrum Up To Date Festival. - To nie tylko dni wypełnione świetną muzyką, ale także akcja "Don’t worry be yourself” oraz panele dotyczące zdrowia psychicznego - mówi organizator imprezy Cezary Chwicewski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Electrum Up To Date Festival odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku. Tak było podczas ubiegłorocznej edycji.
Electrum Up To Date Festival odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku. Tak było podczas ubiegłorocznej edycji.Foto: mat.promoc/SB_@grzesina
  • W dniach 30.05-02.06.2024 roku w Białymstoku odbędzie się  Electrum Up To Date Festival. 
  • To prawdzie święto muzyki elektronicznej, które po raz kolejny odbywa się pod patronatem Czwórki. 
  • W tegorocznej odsłonie festiwalu, jego organizatorzy, za pomocą akcji "Don’t worry be yourself”, zwracają uwagę na istotny temat jakim jest dbałość o zdrowie psychiczne.

Electrum Up To Date Festival - kiedy się odbędzie? 

Już niedługo rozpocznie się Electrum Up To Date Festival. W tym roku Białystok wybrzmi muzyką elektroniczną w dniach 30.05-02.06, a festiwal przeniesie jego uczestników w różnorodne obszary dźwiękowe. Organizatorzy bowiem dają głos osobom pełnym pasji, tworzącym z odwagą i zabierającym słuchacza w prawdziwą dźwiękową przygodę, niezależnie od tego czy grają techno, electro, muzykę basową czy ambient. Jak zapowiadają, po krzykliwym pozdro techno nie ma już śladu. W opozycji do oczywistych wyborów programowych, jakie dominują dzisiejszą scenę, program Electrum Up To Date to raczej zaproszenie do ukrytego klubu miłośników gatunku, gdzie sekretny uścisk dłoni otwiera drogę do prawdziwie kosmicznych podróży.

- Mamy już ustalony cały line-up. W tym roku ogłaszamy wszystko naraz jednym rzutem. Program jest o tyle urozmaicony, co też i ukierunkowany - opowiada gość Czwórki. - Nasza filozofia jest taka, że nie musimy znać nazwisk, ale możemy poznać muzykę, która jest niekoniecznie dostępna i niekoniecznie grana w rozgłośniach radiowych, oczywiście poza Czwórką. Chodzi o to, żeby poznać tę muzykę i się z nią spotkać.


Electrum Up To Date Festival - jakiej muzyki można się spodziewać? 

Znaczna część programu techno tegorocznej edycji to celebracja nie tylko DJ-ów, ale też producentów i wyjątkowe występy live i koncertowe. Tegoroczna edycja Electrum Up to Date Festival to szerokie spektrum ekspresji, od pionierów z brytyjskich czy holenderskich scen przez młode reprezentantki świeżych gatunków, najciekawsze artystki i twórców z regionu Europy Wschodniej, po silną reprezentację białostockiej sceny muzycznej. 


Jak zapowiada rozmówca Adama Smolarka, w tym roku nie będzie podziału na sceny gatunkowe. Wydarzenia odbędą się w kilku lokalizacjach - zarówno outdoorowej (industrialny plener), jak i indoorowych: Galeria Arsenał Elektrownia, Białostocki Teatr Lalek, Pałac Branickich

- Tworząc program ustaliliśmy, że muzyka jest tak dużym spektrum, że nie ma co tworzyć podziału. Będzie m.in. scena Fomo, klubu z którym współpracujemy i tam będzie muzyka głębsza - tłumaczy Cezary Chwicewski. - Bardziej imprezowe klimaty będą panowały na scenie outdoorowej, znajdującej się w nowej industrialnej lokalizacji. Tam będzie oktagon industrialny i zabawowy - oktagon jedności z własną duszą. Będzie także salon ambientu, czyli rzeczy bardziej do słuchania. Nam zależy na tym, żeby ta muzyka była muzyką, którą przeżywamy, której słuchamy, w którą się wyczuwamy i do której też wyciągamy rękę i znikamy w innym świecie.



 "Don’t worry be yourself" - co to za akcja?

Przez cztery festiwalowe dni na terenie całego Białegostoku odbędą się imprezy, koncerty i dyskusje oscylujące wokół niezależnej muzyki elektronicznej. Będzie też przestrzeń i miejsce na ważną akcję dotyczącą zdrowia psychicznego "Don’t worry be yourself". Hasło bazuje na słynnym "Don't worry be happy".

 - Jeżeli powiemy "Don't worry be happy", to mówimy coś fajnego, ale nie zawsze jesteśmy happy. Wielu z nas organizatorów jest w terapii i tą akcją chcemy zwrócić uwagę, że jeśli będziemy wykluczać emocje, które są trudniejsze i "zamiatać je pod dywan", to wtedy może być dużo gorzej. Chodzi o to, żeby konfrontować te uczucia się ze sobą. Stąd "Don't worry be yourself" - wyjaśnia gość Czwórki. - Chcemy namawiać, żeby nie udawać i nie dyskredytować własnych emocji - je trzeba przeżywać. Za emocjami stoją potrzeby, a sztuką jest wyrażać swoje emocje w zgodzie ze sobą i w zgodzie ze światem. Przez dwa dni 31 maja i 1 czerwca, podczas konferencji i paneli będziemy m.in. rozmawiali właśnie o tym, jak nie kisić emocji i co z tym robić.


Posłuchaj
16:30 CZWORKA/Muzyczny lunch - Up to date wszystko (mp3) 2024_05_07-12-04-52.mp3 O programie Electrum Up To Date Festival opowiada Cezary Chwicewski (Muzyczny lunch/Czwórka)

 

Electrum Up to Date Festival odbywa się pod patronatem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Cezary Chwicewski (organizator Electrum Up to Date Festival) 

Data emisji: 07.05.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/mat.pras.