Polskie Radio
Section05
zdrowie psychiczne

"Prywatyzacja cierpienia". Tomasz Stawiszyński o pułapkach psychoterapii

- Tradycja psychoterapeutyczna lokuje źródła problemów czy cierpienia, które spotykają jednostkę, w prywatnej historii jednostki. Nas właśnie, naszą osobistą historię czyni sferą, która kształtuje nasze doświadczenie, nasze życie i szereg innych aspektów, przez które można nas opisywać, jak miejsce w hierarchii społecznej, odniesione sukcesy. To jest dość problematyczne założenie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta i eseista.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 Artur Wolski Tomasz Stawiszyński psychologia psychoterapia psychoanaliza

NASZ WYWIAD Fentanyl i opioidy. "Zastępują relacje rodzinne"

- Fentanyl lub inne środki często są "protezami" nieobecnej relacji z rodzicami. Zastępują to, czego młody człowiek nie doświadczył w dzieciństwie i w okresie dorastania - mówi w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dr Marek Motyka, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego, ekspert ds. uzależnień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo narkotyki uzależnienia zdrowie fentanyl leki apteka nałóg problemy społeczne

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk emocje stres uczucia

Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA młodzież psychiatria psychoterapia depresja Jakub Jamrozek Martyna Wojciechowska Joanna flis

"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Czym jest Pierwsza Pomoc Psychologiczna?

Młode Głowy to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Czwórka przyłącza się do tej ważnej dyskusji, stąd nasz udział i audycja specjalna prosto z konferencji "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". O zdrowiu psychicznym i samej konferencji mówi ekspertka projektu psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek Młode Głowy konferencja

Długi weekend czerwcowy. Wypoczywajmy na łonie natury: dzika przyroda jest dobra na wszystko!

Ciepłe, długie dni i zbliżający się długi weekend czerwcowy to doskonała okazja, aby więcej czasu spędzać na łonie przyrody. A im owa przyroda jest bardziej dzika, tym lepiej. Naukowcy zgodnie twierdzą, że im więcej obcujemy z naturą, tym większe mogą być korzyści dla naszej psychiki i zdrowia, zaczynając od redukcji stresu, przez większą uważność, kończąc na poprawie pamięci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia zdrowie stres pamięć Trójka Trójka Justyna Grabarz