"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki interpretują ludowe pieśni żałobne

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 18:20
Polskie Znaki ratują pamięć polskich pieśni ludowych. - "Rzeczy ostatnie" to płyta, która, balansując na granicy tradycji i nowoczesności, opowiada o śmierci i przemijaniu - mówią Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek. 
Polskie Znaki: Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek oraz gościnnie Vito Bambino.
Polskie Znaki: Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek oraz gościnnie Vito Bambino.Foto: mat. promocyjne/Kobas Laksa

Badania terenowe

Wszystko zaczęło się od Jarka Ważnego, który odbył wielogodzinne rozmowy z twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia: wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Na podstawie zebranych tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy. - Ten pomysł chodził za mną już od dekady. Niespiesznie odbywałem spotkania, przeprowadzałem wywiady po to, żeby ustalić, jak to jest w Polsce z pieśniami żałobnymi. Kiedy tę wiedzę posiadłem, przyszedł rok 2019 i zaczęliśmy pierwsze rozmowy o wydawnictwie. A tak na dobre przysiedliśmy do albumu w 2020 roku, kiedy przysiedli wszyscy z powodu pandemii - wspomina gość Czwórki. 

Pieśni nagrane jak piosenki

Wraz z Jarkiem Ważnym nad "Rzeczami ostatnimi" pracowali Janusz Zdunek i Radek Łukasiewicz. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i być może w ten sposób oswoją trudne doświadczenia. - Od początku rozumieliśmy trudność zadania, żeby współczesna "piosenkowa" produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Niektóre z tych utworów nigdy nie zostały profesjonalnie nagrane, nie posiadały także aranżacji - wszystkie były tradycyjnie wykonywane "a capella" przez płaczków pogrzebowych, nierzadko z improwizowanymi melodiami - opowiadają muzycy.

Posłuchaj
14:19 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - polskie znaki 11.04.2022.mp3 Polskie Znaki o przemijaniu, śmierci i żałobie. Jak brzmią "Rzeczy ostatnie"? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Rzeczy ostatnie" - kto je zaśpiewał?

Do współpracy zaprosili artystów reprezentujących różne muzyczne nurty. Na płycie usłyszymy głosy m.in. Michała Szpaka, Matyldy Damięckiej, Vito Bambino oraz Sanah. - Kluczem doboru były warunki głosowe oraz wrażliwość, którą można znaleźć w ich autorskich nagraniach - tłumaczy Radek Łukasiewicz. - Do interpretacji tych utworów potrzebowaliśmy głosów obdarzonych odpowiednią głębią, z pokładami melancholii. Tylko wtedy te teksty miały szansę zabrzmieć wiarygodnie. I z perspektywy czasu widzę, że zrobiliśmy dobry casting.

Polskie Znaki feat. Vito Bambino - Niech monarchowie (Official live video) | Adult Contemporary

"Rzeczy ostatnie" to także ostatnie spotkanie z artystami, których już z nami nie ma. Na krążku zaśpiewali Bart Sosnowski i Mark Lanegan - legendarny amerykański wokalista, znany z Queens of the Stone Age, Screaming Trees czy solowej twórczości. Album zadedykowany jest tym muzykom.

Sprawdź także:


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Radek Łukasiewicz, Jarosław Ważny, Janusz Zdunek (Polskie Znaki)

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 13.15

kul


Czytaj także

Ars Latrans. O miłości z dwóch różnych perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:50
Ars Latrans to interdyscyplinarny festiwal sztuki, który co roku zaprasza do współpracy kilkunastu muzyków. - W tym roku planujemy koncert, ale w formie spektaklu muzycznego. Wciąż poszukujemy konwencji, w której się on odbędzie i mamy nadzieję, że stworzymy zupełnie nowy byt - mówi Piotr Wykurz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przestrzenie". Jaka jest debiutancka płyta zespołu Nastroje?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 11:30
Zanim wydali pierwszą płytę, zadebiutowali w Czwórce. W styczniu  2022 roku ukazały się "Przestrzenie". - Nie kopiujemy "ejtisów", ale ciągnie nas do brzmień z lat 80. i 90. - opowiadają muzycy zespołu Nastroje. 
rozwiń zwiń