Obnażanie lata. O piosenkach zespołu Nago i szczerości w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 17:46
Nago jest jak nocna zimowa kąpiel w jacuzzi, głaskanie kraba na wakacjach albo powrót autokarem ze szkolnej wycieczki. Żywi ich plankton, łazanki i przyjaźń. Nago są w tekstach, muzyce i na scenie. 
Nago w Czwórce
Nago w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Nago to sześcioosobowy zespół z Wrocławia.
  • Jedna z ich piosenek to "Morze", które podbija serca słuchaczy. 
  • Członkowie zespołu mają za sobą wiele doświadczeń muzycznych, ale Nago to zupełnie nowa formuła. 
  • Muzycy stawiają na szczerość w tekstach, muzyce i na scenie. 
  • Zdecydowali się też pisać po polsku, by nie stawiać językowej ściany, za którą mogą się ukryć. 

Zespół Nago - kim są?

Wrocławski zespół powstał w 2021 roku i zadebiutował, wypuszczając serię singli, które od razu trafiły na najważniejsze playlisty z muzyką alternatywnąPod okiem Andrzeja "Gieni" Markowskiego, który na co dzień współpracuje z Krzysztofem Zalewskim, powstało sześć utworów, które ujrzały światło dzienne dzięki współpracy z Kayax.

W tym roku Nago obnażyło się ponownie - ukazując światu kolejne single, których wersje live można usłyszeć podczas serii letnich koncertów.

Jedną z piosenek jest "Morze". - Ten utwór opowiada o postaci, która chce dzielić czas w odosobnieniu, tylko z drugą osobą, mimo tego, że dookoła jest tyle innych, ciekawych i kuszących możliwości - opowiada wokalistka, autorka słów i współkompozytorka Martyna Baranowska. 

Posłuchaj
16:53 czwórka muzyczny lunch 27.07.2023 nago.mp3 O swojej muzyce opowiadają członkowie zespołu Nago (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

W studiu Czwórki zagościli Antoni Mąkosa i Martyna Baranowska, którzy przyznają, że są zaledwie jedną trzecią, a nawet mniejszą, częścią zespołu. - To wynika z tego, że skład Nago to sześć osób, ale nieodłączną częścią zespołu jest też nasz realizator - podkreślają. 

Każdy muzyk zespołu ma za sobą muzyczne doświadczenia. Nago to jednak zupełnie nowa formuła ich wspólnej działalności. - To w pewnym stopniu mieszkanka, zbiór muzyki, która nas kształtowała raczej w późniejszym, niż wcześniejszym okresie - tłumaczy Martyna. 

Nago w tekstach i muzyce

Nazwa zespołu to "Nago", ich logo to słońce. To połączenie otwiera wiele możliwości interpretacyjnych. Ula Kaczyńska widzi tu plażę, słońce i wolność, ale także odwagę, by pokazać siebie bez filtra, takim, jakim się jest. Dostrzega też nagość w muzyce, szczerość w pokazywaniu swoich emocji, a ta, jej zdaniem, wymaga najwięcej odwagi. Jak się okazuje, nasza dziennikarka trafiła w dziesiątkę. - Staramy się obnażać w tekstach i muzyce, obnażać się na scenie, choć nie dosłownie - mówi Antoni Mąkosa. - Robimy to, pokazując siebie takimi, jakimi jesteśmy. Dajemy też pole do interpretacji. 

Współczesny muzyczny świat daje dużo możliwości - instrumenty i studia są na wyciągnięcie ręki. Dużo łatwiej też dotrzeć do potencjalnego odbiorcy. - Właśnie tu tkwi największy problem - zauważa Antoni. - My mierzymy się z tym, że jest tak łatwo, bo przez to jest tak trudno. Jest mocne przesycenie rynku, dziś każdy może robić muzykę - dodaje. 

- Mając za sobą pewne doświadczenia muzyczne, coraz mniej się na coś nastawiam. Owszem mam pewne nadzieje, że fajnie by było... - przyznaje Martyna. 

Nago po polsku

Teksty piosenek Nago są mądre, błyskotliwe i zabawne, a w dodatku wyśpiewane po polsku. Goście Uli Kaczyńskiej doceniają dźwięczność i melodyjność języka angielskiego, ale w Nago zdecydowali się pisać po polsku. - To dużo większe wyzwanie - przyznają. - Początkowo melodie pisaliśmy po angielsku, a do tego potem słowa po polsku. To było trudne, odeszliśmy od tego. 

Teksty Nago Antek i Martyna tworzą wspólnie, czasem dołącza do nich Mateusz. - Zwykle jest tak, że Antek podsyła mi swoją część, a ja dopisuję swoją - zdradza Martyna. - Po angielsku byłoby łatwiej pisać, ale trudniej się wyrazić. Angielski daje nam taką ścianę. Polski język zobowiązuje do tego, żeby być nago - dodaje Antoni. 

Dziś Nago szuka słuchaczy, sami zastanawiają się, dla kogo jest ich muzyka. Można będzie to sprawdzić już dziś, 27 lipca, o 20 na warszawskiej Scenie bez Słowa Kayaxu. 

nago - Morze | nago


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Antoni Mąkosa i Martyna Baranowska (muzycy zespołu Nago)

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 13.14

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA
Czytaj także

Duet Jeszcze: płyta "Z tb na mieście" to dowód muzycznej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 10:50
IDM, house i techno połączone z eksperymentalną elektroniką i gitarą akustyczną - tak brzmi muzyka duetu Jeszcze. Właśnie ukazała się ich najnowsza płyta. "Z tb na mieście" to nocne historie opowiedziane delikatnym wokalem i mocnym basem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

NOSTALG1A o "Senti-Mental": dochodzenie do pewności siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 10:50
- W pracy nad solowym materiałem najwięcej czasu zajęło mi budowanie poczucia własnej wartości. Chociaż grałam na skrzypcach i chodziłam do szkoły muzycznej, to śpiewać zaczęłam dopiero w wieku 17 lat i długo nie wierzyłam w siebie - opowiada NOSTALG1A. Właśnie ukazała się jej debiutancka EP-ka "Senti-Mental".  
rozwiń zwiń