Tydzień Mózgu. Jedzenie jako nagroda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:40
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, zapraszamy na bliskie spotkanie z jedną z najważniejszych części naszego organizmu. Co łączy ją z żołądkiem?
Audio
  • Światowy Tydzień Mózgu - czy przez żołądek można trafić do serca? (Nawiedzeni/Czwórka)
Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze, bo podnoszą w mózgu poziom serotoniny. Czy zatem słodka przekąska może nas uzależnić?
Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze, bo podnoszą w mózgu poziom serotoniny. Czy zatem słodka przekąska może nas uzależnić? Foto: Pixabay/tookapic/dom. publiczna

Czytaj także
kobieta oczy 1200.jpg
Mózg jest ślepy. "Zakochujesz się receptorami"

- Cały czas poznajemy mechanizmy powodujące uczucie sytości czy wrażenie przyjemności z jedzenia - tłumaczy dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. - Jedno jest pewne - człowiek lubi celebrować posiłki i lubi się do nich przygotowywać. A te dwa elementy to nieodłączne części popadania w nałóg.

Oczywiście nie wszystkich nagroda w postaci lodów z bitą śmietaną prowadzi do uzależnienia, ale może do… miłości. Nasi eksperci tłumaczą, ile prawdy jest w powiedzeniu, że przez żołądek można trafić do serca i zdradzają, czy istnieje jakaś droga na skróty.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Kaja Zemła

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 11.10

kul/kd

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Kubusia Puchatka. A ty, jaki masz "rozumek"?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 14:58
Najsłynniejszy prawdopodobnie miś na świecie, Kubuś Puchatek obchodzi 18 stycznia swoje święto. Z tej okazji nasz reporter próbował mierzyć pojemność ludzkiego "rozumku".
rozwiń zwiń