MaroMusic i "Rejects". Tego projektu posłuchaj w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 10:00
"Rejects" to futurystyczny audio-musical autorstwa Maro znanego też jako MaroMusic czyli Marek Walaszek. To wyjątkowy, całościowy projekt, z udziałem światowych gwiazd, który najlepiej odbierać w kinie. 

Projekt "Rejects" można nazwać płytą, ale ważne by pamiętać, że ma ona też swoją bogatą warstwę wizualną. Maro, znany jako MaroMusic zdradza, że praca nad nim zajęła mu około 4 lata. - Nie pracowałem nad tym cztery lata dzień i noc, każdego dnia, bo pracuję też z różnymi artystami, od rapu, przez pop, po muzykę taneczną. Robię miksy, produkcje i dużo innych rzeczy pozamuzycznych - opowiada gość Numera Raza. - Myślę, że pół roku było takiej pełnej koncentracji nad projektem, a reszta to było taka dorywcza praca - dodaje. 

Ten album nie jest łatwy, jednak to świadomie wybrana przez artystę droga. - Mogłem zrobić coś bezpiecznego. Zrobić taką muzykę, która jest teraz modna, zaprosić takich ludzi, którzy są teraz modni, ale to nie miało być modne, a wyrazić to, co ja mam w sobie w tym momencie, podsumować trochę to, co już zrobiłem: produkcje muzyczne, inspiracje, sound designe, którego dotknąłem pracując w reklamach, serialach, filmach fabularnych - zdradza Maro. -Chciałem pokazać zlepek tego, czego się nauczyłem - dodaje. 

Maro uważa, że ten album dużo lepiej by się obronił w Polsce jakieś 15 lat temu. Zwraca uwagę, że wtedy ludzie byli bardziej w tym nurcie, tej muzyce, a dziś świat rapowy jest bardziej podzielony, a gatunków jest mnóstwo. - Gdy ktoś dziś powie, że słucha hip-hopu to ciężko się domyślić czego słucha. Kiedyś ten światek był bardziej zawężony - podsumowuje. - Ja jednak musiałem dorosnąć, teraz był mój czas na tę płytę - dodaje. 

Szarą eminencją projektu "Rejects" jest Kamil "Jakuza" Jaczyński. - Ludzie, którzy zajmują się zakulisowo muzycznymi projektami zawsze są szarymi eminencjami. Taka rola bardzo mi odpowiada - przyznaje w Czwórce. - Pracuję z Markiem, wydaję to, odpowiadam za komunikację tego projektu. Pojawiłem się też w nim jako artysta, namalowałem jedną z okładek. To okładka do utworu z udziałem Polaka, Piotra Adamczyka kompozytora CD Projektu - zdradza. 

Działania wydawnicze już się zakończyły, Kamil Jaczyński zdradza jednak, że wciąż jest wiele do zrobienia. W najbliższym czasie projekt zostanie zaprezentowany w kinie w Chorzowie, następnie na festiwalu w Łodzi. - Kino i YouTube dają inne możliwości słuchania tego albumu - podkreśla. 

"Rejects" nie jest łatwym projektem, na pewno jest bardzo niekomercyjny i ambitny. Swoim twórcom odwdzięcza się kapitalnym odbiorem za granicą, świetnymi recenzjami. W Japonii utwór z raperką Awich był na pierwszym miejscu w Top Viral na Spotify. 


Posłuchaj
60:42 2022_09_27 22_01_29_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Maro i Jakuza opowiadają o projekcie "Rejects" (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

Na płycie znaleźli się m.in. członkowie Wu Tang Clan - Ghostface Killah, Raekwon i Killah Priest. W świecie "Rejects" pojawiają się też Deadly Hunta, Cappadonna, Kool Keith, P Money, dwie panie z USA - Lex Lu i Mickey Shiloh, a także japońska raperka Awich oraz białoruski raper Murovei. Pojawia się nawet EVA czyli Kia Huntzinger z kultowej gry "Command and Conquer".

- Nie chciałem brać więcej ludzi z Wu Tang Clanu, by nie była to "wutangowa" płyta - zdradza Maro. - Tych wszystkich artystów wybrałem, bo wiedziałem, że są świetnymi powieściopisarzami, wiedziałem, że "dowiozą" ten towar i "dowieźli" - dodaje. 

Projekt swoją premierę miał 20 czerwca w kinie. Dużą grupą odbiorców "Rejects", jak zauważają goście Czwórki, są ludzie świadomi muzycznie, z muzycznego i artystycznego światka, oni są w stanie docenić ilość pracy. Same ksywy artystów na płycie robią wrażenie. Warto zwrócić też uwagę na oprawę graficzną albumu, każda z piosenek ma swoją okładkę, stworzoną przez znakomitych artystów. 

Maro ft. Ghostface Killah & Raekwon - Throwback Boogie [REJECTS]/Maro

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Maro (MaroMusic czyli Marek Walaszek) i Kamil "Jakuza" Jaczyński 

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 22.15

pj

Czytaj także

"40 lat rapu w Czwórce". Co jest najważniejsze w tej muzyce?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:41
Z okazji jubileuszu w naszym studiu u Numera Raza pojawili się raperzy, producenci i promotorzy kultury: Ero, Miły ATZ, Proceente, Marcin Flint, DJ 600V i DJ Eprom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miętha: nie boimy się romansu z popem

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:20
- Podobnie myślimy, podobnie ekscytujemy się muzyką i zawsze, kiedy spotykamy się w studio, to jest to bardzo intensywny czas - opowiadają członkowie Mięthy. Duet wydał właśnie od dawna zapowiadany krążek "36,6". 
rozwiń zwiń