"40 lat rapu w Czwórce". Świętowaliśmy przez całą dobę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:38
To była prawdziwa muzyczna niespodzianka dla fanów rapu. Z okazji jubileuszu w naszym studiu pojawili się raperzy, producenci i promotorzy kultury, autorskie sety na żywo zagrali znani DJ-e, a słuchacze poznali tajniki "skreczowania" i "samplingu".
Norbert Borzym
Norbert BorzymFoto: Adrian Zając

bedoes 1200 jasieński.jpg
Bedoes i Lanek z pierwszej setki najpopularniejszych na świecie

Motywem przewodnim akcji i wspólnym mianownikiem była audycja "40 lat rapu w Czwórce", którą przez cały dzień w kilku odsłonach prowadzili dziennikarze muzyczni stacji. - W tym roku obchodzimy czterdziestą rocznicę wydania pierwszej rapowej płyty - "Rapper’s Delight" formacji The Sugarhill Gang, dzięki której istniejąca od 1973 roku nowojorska kultura hip-hopowa trafiła do mainstreamu. W związku z tym radiowa Czwórka postanowiła świętować to wydarzenie. Przez cały dzień w naszym radiowym studiu pojawiali się goście - polscy raperzy, DJ-e, znawcy gatunku. Nie zabrakło setów didżejskich, pokazu skreczowania oraz beatmakingu - mówi Norbert Borzym, czyli DJ Bert, pomysłodawca akcji.

lipali koncerty 1200 500.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty Czwórki >>>

POSŁUCHAJ TAKŻE "12 cali na godzinę". Sety DJ-skie w Czwórce >>>

Już o godz. 8.00 w studiu Czwórki pojawił się pierwszy gość. Kuba Chuptyś, czyli popularny Gargamel, jeden z najpopularniejszych twórców na YouTube, opowiadał o swoich ulubionych rapowych płytach i ich wpływie na swoje życie. Tuż po godz. 9.00 Ula Kaczyńska zaprosiła na rozmowę z Marcinem "Tytusem" Grabskim,  założycielem wytwórni Asfalt Records, który odkrył m.in. Fisza, O.S.T.R. i Taco Hemingway’a. W kolejnej odsłonie "40 lat rapu w Czwórce" poprowadzonej przez DJ-a Berta, tuż po godz. 13.00, słuchacze dowiedzieli się m.in. dlaczego początkowo artyści hip-hopowi wzbraniali się przed nagrywaniem płyt, kto był pierwszym hip-hopowym DJ-em i jaki wpływ na rozwój sceny miała awaria prądu w Nowym Jorku w 1977 roku. Audycja połączona była z miksowaniem płyt winylowych.


covery_samplery.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Audycja "Covery samplery" >>>

Po godz. 14.00 mikrofon Czwórki przejął DJ Eprom takeover, który wyjaśnił m.in. czym jest "skreczowanie" i jak posługiwać się samplerem. Gościem audycji była też Bogna Świątkowska, nazywana "matką chrzestną" polskiego rapu. Z artystką rozmawiał Kacper Ponichtera. O godz. 18.00 autorski set DJ-ski na żywo ze studia Czwórki zagrał Falcon1, współtwórca m.in. takich składów jak: JWP czy HIFI Banda i szkoły Spinlab dla przyszłych DJ-ów. Klasyczne dźwięki w rapie zabrzmiały u Tomasza "RAU" Rałowskiego w specjalnej odsłonie "RAUdycji" (godz. 19.00). O godz. 20.00 Michał "Numer Raz" Witak zaprosił na spotkanie z legendami polskiego rapu. O początkach, transformacji i współczesności hip-hopu opowiadali: DJ 600V, DJ Deszczu Stugi, Mageira, Eldoka, Bisz, Łajzol, Tytus, Steez i Vienio. Akcję o godz. 22.00 zakończył Włodi. Raper zaprezentował ważne dla siebie utwory i wykonawców, którzy ukształtowali jego gust muzyczny i wpłynęły na rozwój hip-hopowej kariery.

Przez cały dzień na antenie Czwórki emitowane były też materiały reporterskie dotyczące środowiska hip-hopowego, znanych postaci świata rapu, rozwoju tego gatunku w kraju i na świecie oraz miejsca hip-hopu m.in. w kulturze popularnej.

Zdj. ilustracyjne Zdj. ilustracyjne

***

mat. pras./kd/kul

Czytaj także

Świąteczny "Pogłos". Jak święta zmieniają oblicze rapu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 19:05
W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, w specjalnym, świątecznym wydaniu "Pogłosu" Gargamel badał wpływ nieodłącznej dziś, komercyjnej odsłony świąt na światowy rap.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adi Nowak w "Pogłosie" z singlem "Hello Win!" zapowiada nowy krążek

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 22:01
Adi Nowak opowiadał w Czwórce m.in. o współpracy z nową wytwórnią, od niedawna jest bowiem reprezentantem SBM Label - jakie były kulisty transferu? 
rozwiń zwiń