Swój, ale obcy. Kim jest i jak rapuje Pat?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 10:50
Są tacy, którzy twierdzą, że to do niego będzie należeć 2024 rok w polskim hip-hopie. Patryk Wójcik pochodzi ze Śląska, mieszka w Wielkiej Brytanii i jest gwiazdą TikToka. Jako Pat wydał album o "£5 Flights: Return", a ostatnio trafił do sieci jego najnowszy singiel "Five".
Pat jest raperem. Ma 23 lata, na koncie album i 1,6 mln. followersów, którzy obserwują go na TikToku.
Pat jest raperem. Ma 23 lata, na koncie album i 1,6 mln. followersów, którzy obserwują go na TikToku. Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Pat jest raperem i naprawdę nazywa się Patryk Wójcik. 
  • Pochodzi z Piekar Śląskich, ale od lat mieszka w Anglii.
  • Wśród inspiracji Pat wymienia brytyjski rap, grime drum and bass.
  • Właśnie ukazał się najnowszy singiel artysty - utwór "Five". 

- To kawał świetnej roboty - mówi o twórczości Pata autor audycji Numer Raz. - Wszystko się tu zgadza. I flow, i brzmienie, i przekaz. W Polsce jest dużo nowoczesnego rapu, ale Pat zdecydowanie się wyróżnia.

Kim jest Pat?

Patryk Wójcik, czyli Pat, jest raperem. Pierwsze numery zaczął publikować dwa lata temu. Dziś ma 23 lata, na koncie album "£5 Flights: Return" i 1,6 mln followersów, którzy obserwują go na TikToku.

- Urodziłem się w Piekarach Śląskich, w wieku 7 lat wyjechałem z rodzicami do Wielkiej Brytanii. Czasy były trudne, szukaliśmy lepszego życia. Zamieszkaliśmy w miasteczku Bedford, w dzielnicy Queens Park, 40 minut od centrum Londynu - wspomina gość Czwórki. - Żyję tam już od 16 lat, mówię głównie po angielsku, ale kiedy rapuję, korzystam także z języka polskiego, bo zależy mi, żeby zachować pamięć o moich korzeniach. Staram się robić to poprawnie, choć nie udaje mi się uniknąć błędów.

Problemy z przynależnością

Raper przyznaje, że jego teksty w dużej mierze dotyczą poszukiwania własnej tożsamości i bycia jednocześnie "swoim" i "obcym". - Czuję się obywatelem świata, ale czegoś mi brakuje. Mam trudności z pojęciem przynależności. Kiedy przyjeżdżam do Polski, dogaduję się z ludźmi i czuję się też lepiej przez nich rozumiany. Ale jeśli chodzi o życie codzienne, to w Anglii czuję się jak u siebie w domu - mówi.

Posłuchaj
57:00 2023_12_05 22_04_21_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Pat o brytyjskim rapie, polskich korzeniach i planach muzycznych na przyszłość (Numer Raz na fali/Czwórka)

Od Maroon 5 i Justina Bibera do grime’u

- Jestem dosyć odważny i to w różnych dziedzinach życia. Kiedy poszedłem do angielskiej szkoły, nie bałem się mówić w obcym języku. Udawałem nawet, że potrafię śpiewać piosenki Maroon 5 w oryginale, a pierwsza płyta, którą kupiłem, to był album Justina Biebera - śmieje się Pat. - Zainteresowanie hip-hopem zaczęło się u mnie od grime’u, czyli bardziej tanecznej odmiany tego gatunku: szybszej i agresywnej. Na tym się wychowałem, podglądałem tych raperów i marzyłem, żeby być takim jak oni.  

"Kanye West? Nie chcę tego słuchać"

- Przez długi czas byłem tak zdeterminowany, że słuchałem tylko brytyjskiego rapu. Nie interesowało mnie nic innego. Głowę otworzył mi dopiero mój producent Greg Chris, oldskulowy hiphopowiec. To dzięki niemu zrozumiałem, że moi ulubieni artyści z Wysp robią bity na wzór amerykańskich produkcji Kanye Westa, Jaya-Z i Nasa - dodaje. 


Od lewej Numer Raz i raper Pat w studiu Czwórki. Od lewej Numer Raz i raper Pat w studiu Czwórki.

Jaką muzykę tworzy Pat?

W swojej muzyce Pat nie ucieka od brytyjskich brzmień. W utworach słychać inspirację grimem, ale też drum and bassem. - Mam live-band, w skład którego wchodzą moi producenci, a przy okazji instrumentaliści. Nie robimy numerów na siłę i wzajemnie dajemy sobie dużo przestrzeni - opowiada raper.

Sprawdź też:

W styczniu ukazała się płyta Pata "£5 Flights: Return", w listopadzie do sieci trafił jego najnowszy singiel "Five". O artyście pisały też brytyjskie media: "Clash", "Wonderland" oraz "Far Out Magazine".

Pat - Five (Official Music Video) | Pat

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Pat (Patryk Wójcik, raper)

Data emisji: 05.12.2023

Godzina emisji: 22.05

kul

Czytaj także

Łajzol: wszystko na tej płycie to jestem ja

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:43
8 kwietnia ukazała się solowa płyta Łazjola "Łajzol Serious". Artysta tytułem świadomie nawiązuje do Jokera, postaci z uniwersum DC, a wszystko przez emocje, których na albumie nie brakuje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kafar: Jestem biesiadnikiem, celebruję życie i kocham ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 14:20
Pod koniec kwietnia Kafar wydał piątą już solową płytę "Na otwartym sercu". Tytuł mówi sam za siebie - Po raz kolejny postawiłem na bezwzględną szczerość, stąd tytuł krążka - mówi artysta w Czwórce. 
rozwiń zwiń