Dlaczego boimy się śmierci? Ważne pytania w psychologii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:49
- Waga pytań, które stawiamy sobie w życiu zmienia się wraz z upływającym czasem. To, co było ważne 10-15 lat temu, dziś traci na znaczeniu - mówi psycholog prof. Wiesław Łukaszewski.
Audio
  • "Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii". Rozmowa z prof. Wiesławem Łukaszewskim (Pani tomu/Czwórka)
Dlaczego wolimy czuć się krzywdzeni przez los, zamiast wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zacząć naprawiać swoje życie?
Dlaczego wolimy czuć się krzywdzeni przez los, zamiast "wziąć sprawy" w swoje ręce i samemu zacząć naprawiać swoje życie?Foto: Pixabay.com/Public domain

Jako uniwersalne problemy, z którymi borykają się ludzie, gość Czwórki wymieniał m.in. pogoń za samooceną, zachwytem nad sobą, czy mity o inteligencji. W książce "Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii" prof. Łukaszewski - jako jedno z tabu ludzi w każdym wieku wymienia także niepewność związaną ze śmiercią.

- Jak wynika z badań, kobiety mniej boją się śmierci niż mężczyźni - mówił ekspert. Tłumaczył także, na czym polega "nieśmiertelność kobiet" i dlaczego ludzie tak bardzo chcą być piękni, a piękno to jest relatywne. - Białorusinki, które statystycznie są najcięższe wśród europejskich kobiet, są także najbardziej zadowolone ze swojego wyglądu - przekonywał w Czwórce. Mówił także m.in. o tym, dlaczego dystansujemy się od "zwierzęcej" strony naszej natury i dlaczego Polacy są "narodem skrzywdzonym".

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Goście: prof. Wiesław Łukaszewski (psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej i Uniwersytet Wrocławski, autor książki "Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii")

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 19.00

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jesteś zestresowany? "Zafunduj sobie adrenalinę!"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 15:40
Nie pot na siłowni, tylko adrenalina, najlepiej rozładowuje stres! - Dzięki niej można sprawdzić, jak daleko sięgają granice, jak człowiek zachowa się w ekstremalnej sytuacji - mówi trener krav magi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Grzesiak radzi, jak budować pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 08:14
Jeśli porównujemy się z innymi i wypadamy na ich tle blado, warto wypisać swoje osiągnięcia na kartce i czytać. O innych skutecznych metodach na budowanie swojego ego mówił w Czwórce trener osobisty Mateusz Grzesiak.
rozwiń zwiń