Mariusz Duda: "Lockdown Spaces" to zdjęcie z czasów izolacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 09:00
Wokalista Riverside postanowił zaskoczyć słuchaczy i bez zapowiedzi opublikował solowy album "Lockdown Spaces". - Płyta powstała spontanicznie, podczas sesji do siódmej płyty Lunatic Soul. Kiedy tylko wszedłem do studia pomyślałem, że warto by było przy okazji stworzyć coś zupełnie z niczego - opowiada muzyk. 
Mariusz Duda
Mariusz DudaFoto: arch. prywatne artysty

"Sfotografowałem demony"

Jestem wychowany na muzyce elektronicznej i instrumentalnej, i najlepiej czuje się tworząc instrumentalne światy Mariusz Duda

Gość Czwórki przyznaje, że do nagrania solowego materiału przyczyniła się także społeczna izolacja. Przebywając w zamknięciu Mariusz Duda stworzyć album zainspirowany kwarantanną. - Chciałem zrobić zdjęcie tym czasom, chciałem w muzycznej formie zapamiętać ten moment - tłumaczy. - A ponieważ nie jestem artystą, który tworzy płyty, żeby zmienić świat, robić rewolucje czy angażować politycznie, postanowiłem zfotografować nasze wewnętrzne demony i to wszystko, co dzieje się w głowie, kiedy zbyt długo przebywamy w zamknięciu.

11:24 [CZWORKA]Rock Blok 26 czerwiec 2020 mariusz duda.mp3 Mariusz Duda o płycie „Lockdown Spaces” (Rock Blok/Czwórka)

Trochę Kraftwerk, trochę Minecraft

Posłuchaj
kasia lins 1200.jpg
Kasia Lins: "Moja wina" brzmi jak uderzenie się w pierś

"Lockdown Spaces" to płyta elektroniczno-ambientowa, inspirowana muzyką do gier komputerowych. - Moje dzieciaki grają w domu w "Minecrafta" i jedna z piosenek bardzo przypadła mi do gustu. Było w niej coś tak uroczego, że się zakochałem. Doszło nawet do tego, że puszczaliśmy ją jako ostatni utwór na trasie Riverside - śmieje się rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Pomyślałem, że to dobry trop. Zamknięcie kojarzy mi się z kwadratem, z pixelem, dlatego postanowiłem, że w mojej nowej muzyce będzie dużo rozpikselowanej elektroniki. Ta płyta to trochę Kraftwer, trochę Minecraft- dodaje.

Posłuchaj także:

Album powstał w warszawskim Studiu Serakos, w ciągu dwóch czerwcowych tygodni 2020 roku. Okładkę krążka zaprojektował niemiecki artysta Hajo Muller.  

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Mariusz Duda (wokalista Riverside, Lunatic Soul

Data emisji: 26.06.2020

Godzina emisji: 22.01

kul

Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tides From Nebula o "From Voodoo To Zen": muzyka trochę kosmiczna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 13:26
Krążek "From Voodoo To Zen" od Tides From Nebula, który właśnie ukazał się na rynku, to pierwszy album zespołu nagrany w trzyosobowym składzie. To także siedem numerów w nowym stylu. 
rozwiń zwiń